ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
LOOK FOR US ON


RANDOLPH COUNTY VOLLEYBALL

First Practice: Monday, July 30, 2018
First Contest: Monday, August 13, 2018
Playoffs Begin: Tuesday, October 23, 2018
State Championships: Sat, November 3, 2018

Links to MaxPreps

Mid-Piedmont 3A  Standings
Asheboro Schedule/Results
Southwestern Randolph Schedule/Results
.
NC Christian School
Association
Fayetteville Street Christian Schedule/Results
Faith Christian School Schedule/Results

.

Volleyball at the NCHSAA website

.

.

Piedmont Athletic 2A 
Standings
Eastern Randolph Schedule/Results
Providence Grove Schedule/Results
Randleman Schedule/Results
Trinity Schedule/Results
Wheatmore Schedule/Results
.
Yadkin Valley 1A Standings
Uwharrie Charter Academy Schedule/Results

Postseason Results

2017 


2018 REGULAR SEASON STANDINGS

MID-PIEDMONT 3A

CONF. ALL
Southern Alamance 11 1 21 5
Asheboro 10 2 13 6
Southwestern Randolph 9 3 21 5
Southeast Guilford 5 7 10 15
Eastern Guilford 3 9 10 12
Southern Guilford 3 9 3 18
Walter Williams 1 11 4 15

PIEDMONT ATHLETIC 2A

CONF. ALL
Wheatmore 12 0 20 4
Randleman 9 3 16 7
Trinity 8 4 19 7
Eastern Randolph 6 6 9 13
Providence Grove 5 7 10 12
Jordan-Matthews 2 10 2 17
TW Andrews 0 12 0 17

YADKIN VALLEY 1A

CONF. ALL
North Stanly 16 0 16 3
West Montgomery 13 3 15 5
South Stanly 11 5 15 8
Gray Stone Day 10 6 12 7
Uwharrie Charter 10 6 10 8
North Moore 6 10 9 13
South Davidson 3 13 3 17
Albemarle 3 13 4 20
North Rowan 0 16 0 18

NCHSAA

DISTRICT 2 DIST. ALL
Faith Christian 6 2 11 3
Vandalia Christian 6 2 14 5
Alamance Christian 3 3 4 8
Union Grove 0 6 11 9
DISTRICT 4 DIST. ALL
Fellowship Baptist 4 0 12 3
Fayetteville Street 2 2 8 6
Cornerstone Academy 0 4 2 6

2018 VOLLEYBALL POSTSEASON


CONFERENCE TOURNAMENTS

MID-PIEDMONT 3A

TUESDAY, OCTOBER 16
#1 S ALAMANCE BYE
#2 ASHEBORO 3-0 #7 WILLIAMS
#3 SW RANDOLPH 3-0 #6 S GUILFORD
#4 SE GUILFORD #5 E GUILFORD

WEDNESDAY, OCTOBER 17
SEMI-FINALS AT SOUTHERN ALAMANCE
#1 S ALAMANCE #4 SE GUILFORD
#3 SW RANDOLPH 3-1  #2 ASHEBORO

THURSDAY, OCTOBER 18
CHAMPIONSHIP AT SOUTHERN ALAMANCE
#1 S ALAMANCE 3-0 #3 SW RANDOLPH

PIEDMONT ATHLETIC 2A

TUESDAY, OCTOBER 16
#1 WHEATMORE BYE
#2 RANDLEMAN 3-0 #7 TW ANDREWS
#3 TRINITY 3-0 #6 JORDAN-MATTHEWS
#5 P GROVE 3-1 #4 E RANDOLPH

WEDNESDAY, OCTOBER 17
SEMI-FINALS AT HIGHER SEEDS - 6:30
#1 WHEATMORE 3-0 #5 PROVIDENCE GROVE
#3 TRINITY 3-0 #2 RANDLEMAN

THURSDAY, OCTOBER 18
CHAMPIONSHIP AT WHEATMORE
#1 WHEATMORE 3-0 #3 TRINITY

YADKIN VALLEY 1A

DATE
#8 @ #1
#7 @ #2
#6 @ #3
#5 @ #4

DATE
SEMI-FINALS
.
.

THURSDAY, OCTOBER 18
CHAMPIONSHIP AT SOUTH DAVIDSON
#4 GRAY STONE 3-1 #3 SOUTH STANLY