ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE


RANDOLPH COUNTY CROSS COUNTRY

First Practice: Mon, Aug 1, 2022
First Contest: Mon, Aug 15, 2022
Regionals: Sat, Oct 29, 2022
State Championships: Sat, Nov 5, 2022

CROSS COUNTRY at the NCHSAA website

PREVIOUS SEASONS

2021
   2020 2019 2018 2017
2016  2015 2014 2013
 

2022 Cross Country State Championships

Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville - Saturday, November 5
.

1A STATE CHAMPIONSHIPS

SWAIN COUNTY (WOMEN)

SOUTH STANLY (MEN)

2A STATE CHAMPIONSHIPS

NC SCIENCE & MATH (WOMEN)

CHARLES D OWEN (MEN)

3A STATE CHAMPIONSHIPS

NORTH LINCOLN (WOMEN)

CROATAN (MEN)

4A STATE CHAMPIONSHIPS

CUTHBERTSON (WOMEN)

GREEN HOPE (MEN)

.

2022 INDIVIDUAL RESULTS

1A INDIVIDUAL CHAMPIONS

WOMEN: Dvdaya Swimmer, Cherokee (20:08.32)
MEN: O'Malley Salinas, Andrews (16:46.83

COMPLETE RESULTS: 1A WOMEN / 1A MEN

2A INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

WOMEN: Katherine Hopkins, Lincolnton (19:20.05)
MEN: Jack Anstrom, Seaforth (16:15.88)

COMPLETE RESULTS: 2A WOMEN / 2A MEN

3A INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS

WOMEN: Macy Parks, North Lincoln (18:58.80)
MEN: Gabriel Schmid, Orange (15:44.28)

COMPLETE RESULTS: 3A WOMEN / 3A MEN

PL PAC RUNNERS (W) GR SCH TIME
8 Brecken Snotherly 12 ER 21:21.66
Jazmin Palma 10 UCA
PL PAC RUNNERS (W) GR SCH TIME
40 Jensen Auman 11 PG 22:38.40
44 Mia Browder 11 PG 22:56.70
51 Caroline DuVall 11 PG 23:05.64
96 Kaylan Currin 10 PG 25:32.21
100 Sarah Majors 11 PG 25:41.39
101 Brooke Ingram 11 PG 25:41.76
124 Rori Frederick-Luther 12 PG 28:33.94
Madison McDaniel 12 PG
PL PAC RUNNERS (M) GR SCH TIME
29 Zach Hazelwood 11 WHS 17:52.20
33 Robert Burton 12 PG 18:05.44
PL MPC RUNNERS (W) GR SCH TIME
8 Jillian Parks-Wooten 10 CD 19:46.69
65 Chloe Koper 12 OG 22:17.60
84 Katherine Lockamy 9 OG 22:15.86
86 Chelsea Kirk 11 CD 23:03.81
94 Natalia Everhart 11 OG 23:20.39
98 Sarah Clodfelter 8 CD 23:24.40
109 Rachel Vannoy 12 OG 23:44.55
125 Anjali Busse 9 CD 24:35.17
129 Riley Elliott 8 CD 24:50.58
132 Riana Welch 11 CD 24:59.85
139 Sabrina Cox 9 CD 25:46.81
146 Bella Wilson 9 OG 26:40.21
Kelsey Everhart 9 OG
PL MPC RUNNERS (M) GR SCH TIME
72 Aiden Edwards 9 OG 18:31.59
78 Grayson Byrd 10 ND 18:38.81
83 Hunter Creech 9 OG 18:44.97
97 Mason McMillan 12 OG 19:02.86
125 Nathan Welborn 9 OG 19:41.94
142 Evan Messer 11 OG 20:20.07
151 Brayden Grover 9 OG 20:32.69
161 Carter Bertschi 11 OG 21:20.80
Kent Sidden 12 OG
.

1A MID-WEST REGIONAL
Saturday, October 29
Ivy Redmon Complex, Kernersville
1A WOMEN / 1A MEN
2A MID-WEST REGIONAL
Saturday, October 29
Fisher River Park, Dobson
2A WOMEN / 2A MEN
3A MID-WEST REGIONAL
Saturday, October 29
Ivy Redmon Complex, Kernersville
3A WOMEN / 3A MEN

1A Women: TIME 1:45

  RUNNER GR SCH PL
Brecken Snotherly 12 ER 1
Jazmin Palma 10 UCA 15
Alyssa Ramusson 9 UCA 26
Abbie Gudino 10 UCA 30
Victoria Jennings 10 UCA 32
Cordylia Randall 9 ER 35
Samantha Chricoe 10 UCA 37
Autumn Wise 9 ER 57
Meredith Hargett 11 UCA 59
Devan Kinder 12 UCA 61
Layla Suits 10 ER 63

COMPLETE RESULTS

1A Men: TIME 1:00

Zeriah Thompson 9 UCA 50
Chris White 10 UCA 68
Ethan Bean 11 UCA 82
Ben Owens 11 UCA 84
Lucas Taylor 10 UCA 85
Alex Clodfelter 11 UCA 88
Daniel Lyerly 10 UCA 92

COMPLETE RESULTS

2A Women: TIME 10:45

2A Men: TIME 10:00
  RUNNER GR SCH PL   RUNNER GR SCH PL
Mia Browder 11 PG 11 Zach Hazelwood 11 WHS 3
Jensen Auman 11 PG 13 Robert Burton 12 PG 10
Caroline Duval 11 PG 21 Kaden Shoptaw 12 PG 20
Sadie Mabe 12 SWR 35 Kelton Shoptow 9 PG 22
Alexis Robbins 12 RHS 38 Jose Castillo 12 THS 36
Brianna Hill 10 WHS 39 Colin Duvall 9 PG 39
Kaitlyn Miller 12 WHS 41 Caleb Ward 9 PG 48
Brooke Ingram 11 PG 44 Riley Gaines 10 PG 56
Olivia Hildreth 9 WHS 45 Jackson Garland 12 PG 61
Kaylan Currin 10 PG 50 Kevin Allred 11 RHS 65
Sarah Majors 11 PG 51 Freddie Mercado 10 RHS 67
Allison Hill 12 WHS 53 Cooper Scott 12 RHS 68
Aubri Hill 9 RHS 55 Vince Orneals 10 SWR 80
Isabella Beane 12 THS 57 Jonathan Heraldo 10 WHS 83
Emma Herring 9 RHS 59 Trajan Johnson 11 THS 88
Mattie Foshie 10 WHS 61 Tyler Wall 11 WHS 89
Madison McDaniel 12 PG 62 Riley Stevens 11 WHS 92
Taylor Stout 12 RHS 65 Ayden Harlow 10 THS 93
Muqqdas Ijaz 10 THS 72 Jayden Grant 9 WHS 95
Hannah Grooms 11 THS 73 Jackson Dudley 10 THS 96
Yanery Bello 10 THS 75 Connor Thomas 10 THS 97
Emily Cribbs 11 WHS 76 Landon Yates 11 WHS 98
Heather Vuong 10 THS 77 .

COMPLETE RESULTS

COMPLETE RESULTS

3A Women: TIME 3:45

  RUNNER GR SCH PL
.
.
.
.
.
.
.
.

COMPLETE RESULTS

3A Men: TIME 3:00

Seth Hydzik 12 AHS 63
David Curtis 12 AHS 96
Jacob Leveille 9 AHS 104
Hunter Wilson 12 AHS 106
John Hunsucker 10 AHS 109
Isaac Martinez 11 AHS 124

COMPLETE RESULTS


2022 CONFERENCE CHAMPIONSHIP MEETS

PIEDMONT ATHLETIC 1A/2A MID-PIEDMONT 3A
WOMEN'S TEAM RESULTS
1 PROVIDENCE GROVE 34
2 UWHARRIE CHARTER 34
3 WHEATMORE 77
4 RANDLEMAN 98
5 TRINITY 120
6 SOUTHWESTERN RANDOLPH 141
MEN'S TEAM RESULTS
1 PROVIDENCE GROVE 21
2 UWHARRIE CHARTER 69
3 RANDLEMAN 87
4 TRINITY 112
5 SOUTHWESTERN RANDOLPH 118
6 WHEATMORE 124
WOMEN'S TEAM RESULTS
1 OAK GROVE 28
2 NORTH DAVIDSON 48
3 CENTRAL DAVIDSON 52
4 LEDFORD 101
.
.
MEN'S TEAM RESULTS
1 OAK GROVE 25
2 LEDFORD 80
3 MONTGOMERY CENTRAL 85
4 NORTH DAVIDSON 93
5 ASHEBORO 144
.

2022 WOMEN'S CROSS COUNTRY
PIEDMONT ATHLETIC ALL-CONFERENCE
MID-PIEDMONT ALL-CONFERENCE
RUNNER OF THE YEAR Brecken Snotherly, Eastern Randolph
COACH OF THE YEAR Jonathan Ruiz, Providence Grove
COMPLETE LIST
RUNNER OF THE YEAR Jillian Parks, Central Davidson
COACH OF THE YEAR Shawn Loggins, Oak Grove
RANDOLPH COUNTY SELECTIONS
COMPLETE LIST
2022 MEN'S CROSS COUNTRY
RUNNER OF THE YEAR Robert Burton, Providence Grove
COACH OF THE YEAR Jonathan Ruiz, Providence Grove
COMPLETE LIST
RUNNER OF THE YEAR Hunter Creech, Oak Grove
COACHES OF THE YEAR
Trey Cook, Central Davidson
Eric Pennymaker, Ledford
Shawn Loggins, Oak Grove
RANDOLPH COUNTY SELECTIONS
  Seth Hydzik, Asheboro
COMPLETE LIST

2022 CROSS COUNTRY MEET RESULTS
DAY DATE EVENT RESULTS (IF AVAILABLE)
Sat Aug 20 Wheatmore @ East Davidson RESULTS
Tue Aug 30 SW Randolph @ Asheboro RESULTS
Thu Sep 8 Wheatmore @ Millennium Charter RESULTS
Fri Sep 9 PG, RHS @ Friday Night Lights RESULTS
Tue Sep 13 MPC Meet @ Oak Grove RESULTS
Tue Sep 13 Trinity @ Wheatmore (NC) RESULTS
Wed Sep 14 ER, SD, WD @ SW Randolph RESULTS
Tue Sep 21 PAC Meet @ Wheatmore RESULTS
Tue Sep 27 MPC Meet @ Central Davidson RESULTS
Tue Oct 4 MPC Meet @ North Davidson RESULTS
Wed Oct 5 Randleman @ Wheatmore RESULTS
Tue Oct 11 MPC Meet @ Montgomery Central RESULTS
Wed Oct 12 PAC Meet (SWR, UCA) @ Wheatmore RESULTS
Wed Oct 12 PAC Meet (ER) @ Randleman RESULTS
Mon Oct 17 MPC Championships RESULTS
Wed Oct 19 PAC Championships RESULTS
 
..