ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE


Randolph County Women's Tennis

First Practice: Monday, July 31, 2017
First Contest: Monday, August 14, 2017
Dual Team Playoffs Begin: Wed, October 18
Regionals: Wednesday, November 1, 2017
Regionals (Individual): Oct 20-21, 2017
Individual Championships: Oct 27-28, 2017
Dual Championships: Sat, Nov 4, 2017

Tennis at the NCHSAA website

Conference Standings from MaxPreps

Mid-Piedmont 3A

Piedmont Athletic 2A

.


2017 2A State Championship Tournament

Fri-Sat, Oct 27-28
@ Cary Tennis Park

 2A Championship - Round 1

Nina Bohunska (N Johnston) 6 6
Maddie Sykes (Trinity) 2 2

2017 REGIONALS

Fri-Sat, Oct 20-21 Regionals (Individual)

2A Mid-East Qualifiers

Maddie Sykes (THS)
Hailey Mince (WHS)
Brooklyn Rush/Allie Jones (ER - doubles)

@ Herman Park, Goldsboro

3A Mid-West Qualifiers

Caeleylaine Price (SWR)
Angie Pincus/Georgia Shipley (AHS - doubles)

@ Les Myers Park, Concord


2017 FINAL STANDINGS & POST-SEASON


2017 STANDINGS CONF ALL
PIEDMONT ATHLETIC 2A W L W L
Jordan-Matthews 11 0 15 1
Wheatmore 10 2 12 3
Trinity 7 4 8 6
Eastern Randolph 3 7 4 11
Randleman 0 10 0 14
2017 STANDINGS CONF ALL
MID-PIEDMONT 3A W L W L
Walter Williams 12 0 14 0
Eastern Guilford 9 3 13 3
SW Randolph 8 4 13 4
Asheboro 6 6 9 8
SE Guilford 4 8 5 13
Southern Alamance 2 10 3 12
Southern Guilford 1 11 1 11
  .
2A Dual Team Playoffs
Round 1 - Wednesday, Oct 18

#1 Jordan-Matthews (15-1) at #1 Salisbury (19-1)

#2 Wheatmore (12-3) at #1 Ashe County (15-3)

.
  PIEDMONT ATHLETIC 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
at Jordan-Matthews High School

Singles – Quarterfinals:

Marshall Phillips (JM) d. AK Patterson (THS)
Hailey Mince (WHS) d. Skylar Craddock (WHS)
Maddie Sykes (THS) d. Kaley Dunn (ER)
Jocelyn Mitchell (JM) d. Jenny Huang (JM)

Semi-finals:

Marshall Phillips (JM) d. Hailey Mince (WHS)
Maddie Sykes (THS) d. Jocelyn Mitchell (JM)

Championship:

Marshall Phillips (JM) d. Maddie Sykes (THS)

Doubles – Quarterfinals:

Moore/Rogers (JM) d. Andrew/Ray (JM)
Vail/McCroskey (THS) d. Remsburg/Ritch (PG)
Mote/Headen (JM) d. Carter/Gerlock (WHS)
Rush/Joines (ER) d. Waugh/Steadman (PG)

Semi-finals:

Moore/Rogers (JM) d. Vail/McCroskey (THS)
Mote/Headen (JM) d. Rush/Joines (ER)

Championship:

Mote/Headen (JM) d. Moore/Rogers (JM)