ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
LOOK FOR US ON


Randolph County Swimming

First Practice: Wednesday, October 30, 2019
First Contest: Monday, November 18, 2019
Regionals: Jan 31/Feb 1, 2020
State Championships: Feb 6/7/8, 2020

SWIMMING at the NCHSAA website

Asheboro schedule
Eastern Randolph schedule
Providence Grove schedule
Randleman schedule
Trinity schedule
Wheatmore schedule

PREVIOUS SEASONS

2017-18 2018-19


2020 STATE SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Triangle Aquatic Center, Cary

FRIDAY, FEBRUARY 7
4A CHAMPIONSHIPS
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)
SATURDAY, FEBRUARY 8
3A CHAMPIONSHIPS
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)
THURSDAY, FEBRUARY 6
1A/2A CHAMPIONSHIPS
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)
PAC 7 QUALIFIERS SEED PLACE PLACE TIME
EVENT SWIMMER (total racers) (PRELIMS) (FINALS) (FINALS)
50m Freestyle F Katie Fritz (Jr, WHS) 3 (24) 4 24.20
50m Freestyle M Spencer Hall (So, WHS) 11 (24) 12 23.17
100m Freestyle F Katie Fritz (Jr, WHS) 6 (24) 5 53.89
100m Freestyle M Spencer Hall (So, WHS) 20 (24) -- --
100m Breaststroke F Jennah Fadely (Jr, JM) 2 (24) 2 1:03.32
200m Individual Medley F
Jennah Fadely (Jr, JM)
4 (24) 4 2:10.78

2020 REGIONAL MEETS

SATURDAY, FEBRUARY 1
1A/2A CENTRAL (PAC 7) Qualifiers
Greensboro Aquatic Center
Coaches' Meeting 4:05 pm
COMPLETE RESULTS
FRIDAY, JANUARY 31
3A CENTRAL (AHS) Qualifiers
Greensboro Aquatic Center
Coaches' Meeting 4:05 pm
COMPLETE RESULTS
EVENT M/F SWIMMER PLACE TIME
50m Freestyle F Katie Fritz, Jr (WHS) 2 :24.36
50m Freestyle F Erin Lambeth, Sr (WHS) 22 :28.30
100m Freestyle F Katie Fritz, Jr (WHS) 3 :54.01
100m Freestyle F Erin Lambeth, Sr (WHS) 18 1:03.32
100m Backstroke F Kyndall Fritz, Sr (WHS) 15 1:08.25
100m Breaststroke F Kyndall Fritz, Sr (WHS) 10 1:17.77
100m Breaststroke F Jennah Fadely, Jr (JM) 2 1:05.67
200m IM F Jennah Fadely, Jr (JM) 3 2:12.16
50m Freestyle M Spencer Hall, So (WHS) 4 :22.91
100m Freestyle M Spencer Hall, So (WHS) 6 :51.87
200m Freestyle F
WHEATMORE RELAY
9 1:51.26
Kyndall Fritz, Sarah Hall, Erin Lambeth, Katie Fritz
200m Medley F
WHEATMORE RELAY
9 2:06,23
Sarah Hall, Kyndall Fritz, Katie Fritz, Erin Lambeth
400m Freestyle F
WHEATMORE RELAY
23 5:24.68
Isabel Cribbs, Haley Hedrick, Elizabeth Underwood, Sarah Hall
200m Medley M
WHEATMORE RELAY
13 1:59.49
Chase Witcher, Evan Tucker, Spencer Hall, Jeremiah Johnson
200m Freestyle M
WHEATMORE RELAY
13 1:46.12
Chase Witcher, Jeremiah Johnson, Evan Tucker, Spencer Hall
400m Freestyle M
WHEATMORE RELAY
24 4:31.18
Chase Witcher, Leonard Jace, Jeremiah Johnson, Evan Tucker
EVENT M/F SWIMMER PLACE TIME
200m Medley F
ASHEBORO RELAY
17 2:23.46
Riley Smith, Fiona Wolfe-Roberts, Kaylee Greene, Claudia Harrell
200m Freestyle F
ASHEBORO RELAY
16 2:05.19
Fiona Wolfe-Roberts, Claudia Harrell, Kaylee Greene, Tatum Herrin
400m Freestyle F
ASHEBORO RELAY
14 4:48.36
Sara Cornelison, Fiona Wolfe-Roberts, Kaylee Greene, Tatum Herrin
200m Medley M
ASHEBORO RELAY
-- DQ
Malcom Monroe, Seth Hydzik, Caleb Green, Jonah Hydzik
200m Freestyle M
ASHEBORO RELAY
14 1:50.61
Jonah Hydzik, Caleb Green, Freddy Kelley, Malcom Monroe
400m Freestyle M
ASHEBORO RELAY
16 4:22.62
Jonah Hydzik, Caleb Green, Freddy Kelley, Malcom Monroe

..