ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
 
2022
2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014
2013 2012 2011 2010

2010 Regionals & State Championships - June 4-5

Double Elimination Format -Walnut Creek Softball Complex, Raleigh
.
1A CHAMPIONSHIP
2A CHAMPIONSHIP
3A CHAMPIONSHIP
4A CHAMPIONSHIP
.
East Surry 1, Swain County 0
Midway 3, Williamston 2 (8)
.
Swain County 3, Williamston 2
East Surry 2, Midway 0
.
Swain County 3, Midway 2
.
East Surry 5, Swain County 0
.
.
Central Davidson 5, Starmount 0
E Randolph 6, South Lenoir 1
.
South Lenoir 3, Starmount 2
Central Davidson 5, E Randolph 4
.
E Randolph 2, South Lenoir 0
.
E Randolph 2, C Davidson 1
E Randolph 9, C Davidson 2
.
.
East Rowan 2, Crest 1
SW Randolph 5, South Johnston 1
.
Crest 16, South Johnston 6
SW Randolph 3, East Rowan 2
.
Crest 7, East Rowan 4
.
SW Randolph 6, Crest 1
.
N Davidson 10, TC Roberson 0
Harnett Ctrl 5, Fuquay-Varina 1
.
TC Roberson 5, Fuquay-Varina 2
N Davidson 7, Harnett Ctrl 3
.
TC Roberson 4, Harnett Ctrl 2
.
N Davidson 7, TC Roberson 2
.

 

2010 ALL-STATE SOFTBALL

Codie Rhodes, Eastern Randolph
Dallas Heaton, Eastern Randolph
Jana Cheek, Eastern Randolph
Kailey Hill, Eastern Randolph
Kayla Saliga, Eastern Randolph
Rachel Burgess, Eastern Randolph
Kassie Lowe, Providence Grove
Betty Denny, Wheatmore
Catherine Tupper, Wheatmore
Taylar Pridgen, Wheatmore
.

2A 2010 ALL-DISTRICT (5) SOFTBALL

Dallas Heaton, Eastern Randolph
Rachel Burgess, Eastern Randolph
Kayla Saliga, Eastern Randolph
Jana Cheek, Eastern Randolph
Kailey Hill, Eastern Randolph
Codie Rhodes, Eastern Randolph
Kassie Lowe, Providence Grove
Cat Tupper, Wheatmore
Taylar Pridgen, Wheatmore
Betty Denny, Wheatmore
Jordan Myers, Wheatmore
Martika Yousef (HM), Wheatmore
Taylor Walker (HM), Wheatmore

There were 42 high schools which did not submit nominations for post-season awards in District 5.


.2010 SOFTBALL PLAYOFFS


Playoffs - Round 4 Fri, May 28
3A #1 Southwestern Randolph 8 #1 Western Harnett 1
2A #1 Eastern Randolph 2 #1 Northwood 0

Playoffs - Round 3 Tue, May 25
3A #1 Southwestern Randolph 3 #2 Southern Vance 0
3A #1 Western Harnett 5 #2 Ledford 2
2A #1 Eastern Randolph 5 #2 North Johnston 2

Playoffs - Round 2 Fri, May 21
3A #1 SW Randolph 10 #3 Orange 1
3A #2 Ledford 2 #1 Northern Vance 0
2A #2 East Rutherford 6 #1 Randleman 4
2A #1 Central Davidson 9 #2 Wheatmore 1
2A #1 Eastern Randolph 11 #2 South Granville 1
2A #1 Northwood 3 #2 Bartlett Yancey 2 (8 innings)
2A #1 Roanoke Rapids 1 #3 Graham 0
.

Playoffs - Round 1  Tue, May 18
3A #1 SW Randolph 7 #5 Walter Williams 0
3A #1 Jay Robinson 14 #4 Asheboro 0
3A #2 Ledford 3 #3 Rockingham County 2
3A #2 Mt Pleasant 3 #3 Southern Guilford 0
2A #1 Randleman 15 #4 Thomasville 0
2A #2 Wheatmore 5 #2 North Lincoln 4
2A #2 Bartlett Yancey 11 #3 Trinity 0
2A #1 Eastern Randolph 16 #4 TW Andrews 1
2A #3 Graham 19 #2 Fairmont 0
2A #1 St Pauls 11 #4 Jordan-Matthews 10 (8 innings)

2010 CONFERENCE SOFTBALL STANDINGS

2010 2A Mid-State Conf All
EASTERN RANDOLPH 31 3
BARTLETT YANCEY 18 5
GRAHAM 16 10
JORDAN-MATTHEWS 7 13
PROVIDENCE GROVE
REIDSVILLE
CUMMINGS
2010 2A PAC 6 Conf All
RANDLEMAN 19 6
WHEATMORE 18 9
TRINITY 12 11
TW ANDREWS 6 16
CARVER
ATKINS
2010 3A Mid-Piedmont Conf All
SW RANDOLPH 25 4
LEDFORD 18 9
SOUTHERN GUILFORD 17 7
ASHEBORO 6 19
NORTH FORSYTH
NORTHEAST GUILFORD

2010 CONFERENCE TOURNAMENTS


Mid-State 6 2A Conference

PAC 6 2A Conference

Mid-Piedmont 3A Conference


.