ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
 
2022
2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014
2013 2012 2011 2010

2013 State Softball Championships

Friday-Saturday, May 31-June 1
Walnut Creek Softball Complex, Raleigh
.
1A CHAMPIONSHIP
2A CHAMPIONSHIP
3A CHAMPIONSHIP
4A CHAMPIONSHIP

South Creek 4, West Wilkes 3

West Wilkes 11, South Creek 1

West Wilkes 4, South Creek 1

West Stanly 8, South Granville 4

West Stanly 4, South Granville 3

.

JM Robinson 4, DH Conley 2 (8)

DH Conley 6, JM Robinson 4
.
DH Conley 12, JM Robinson 7
.
Alexander Central 10
Wake Forest-Rolesville 5
.
Alexander Central 10
Wake Forest-Rolesville 2
.

2013 ALL-STATE SOFTBALL

Ty-Kella Goins, Eastern Randolph
Shi-Cara Goins, Eastern Randolph
Cassidy Brown, Providence Grove
Taylor Trogdon, Providence Grove
Cicely Broach, Randleman
Haley Cox, Randleman
Casside Butler, Randleman
Megan Ivy, Randleman
Taylor Billings, Randleman
Johna Mizzi, Trinity
Morgan Halo, Wheatmore
Katie Bailiff, Wheatmore
Taylor Walker, Wheatmore
Sydney Peel, Wheatmore
Jordan Myers, Wheatmore
Katie Kennedy, Wheatmore
Stephanie Fortner, Wheatmore
Lacyee Baughman, Asheboro
Vangie Borchert, Asheboro
Anna Davidson, Asheboro
Hagan Kiser, Southwestern Randolph
McKenna Hoover, Southwestern Randolph
Ashley Floyd, Southwestern Randolph
.

2A 2013 ALL-DISTRICT (5) SOFTBALL

DISTRICT 5 PITCHER OF THE YEAR
Morgan Halo, Wheatmore
.
Ty-Kella Goins, Eastern Randolph
Shi-Cara Goins, Eastern Randolph
Brittainy Rush, Eastern Randolph
Ashley Trotter, Eastern Randolph
Cassidy Brown, Providence Grove
Taylor Trogdon, Providence Grove
Heather Robb, Providence Grove
Cicely Broach, Randleman
Haley Cox, Randleman
Casside Butler, Randleman
Megan Ivey, Randleman
Taylor Billings, Randleman
Amber Buford, Randleman
Anna Pugh, Randleman
Cori Hicks, Randleman
Sarah Allen, Randleman
Johna Mizza, Trinity
Noelle Butler, Trinity
Susan Yates, Trinity
Morgan Halo, Wheatmore
Katie Bailiff, Wheatmore
Taylor Walker, Wheatmore
Sydney Peel, Wheatmore
Jordan Myers, Wheatmore
Katie Kennedy, Wheatmore
Stephanie Fortner, Wheatmore
Jessica Myers, Wheatmore
Nicole Hunter, Wheatmore

3A 2013 ALL-DISTRICT (5) SOFTBALL

Lacyee Baughman, Asheboro
Vangie Borchert, Asheboro
Anna Davidson, Asheboro
Maya Vaughan, Asheboro
Ashley Webster, Asheboro
Hagan Kiser, Southwestern Randolph
McKenna Hoover, Southwestern Randolph
Ashley Floyd, Southwestern Randolph

2013 SOFTBALL PLAYOFFS


Playoffs - Round 3 Fri, May 17
2A #1 West Bladen 2 #2 Eastern Randolph 0

Playoffs - Round 2 Tue, May 14
3A #1 East Rowan 7 #1 SW Randolph 1
3A #4 Walter Williams 5 #3 Asheboro 4
2A #2 Eastern Randolph 4 #1 Topsail 0
2A #2 South Lenoir 10 #4 Providence Grove 2
2A #2 Whiteville 5 #1 Bartlett Yancey 4
2A #1 West Bladen 4 #3 Jordan-Matthews 3
.

Playoffs - Round 1  Fri, May 10
3A #1 SW Randolph 7 #5 Hickory Ridge 2
3A #3 Asheboro 10 #2 Southern Vance 7
3A #3 North Iredell 3 #2 Ledford 2
3A #1 Union Pines 4 #4 Southern Guilford 3
2A #3 Piedmont 1 #1 Wheatmore 0
2A #2 Wilkes Central 5 #2 Randleman 1
2A #1 Cuthbertson 10 #3 Trinity 0
2A #1 East Davidson 15 #4 TW Andrews 0
2A #2 Eastern Randolph 5 #3 Richlands 1
2A #4 Providence Grove 3 #1 Fairmont 2 (9 innings)
2A #1 Bartlett Yancey 19 #WC First Flight 0
2A #3 Jordan-Matthews 9 #2 St Pauls 0

2013 CONFERENCE SOFTBALL STANDINGS

2013 2A Mid-State Conf All
BARTLETT YANCEY 16 5
JORDAN-MATTHEWS 14 13
EASTERN RANDOLPH 13 8
PROVIDENCE GROVE 16 9
GRAHAM
CUMMINGS
REIDSVILLE
2013 2A PAC 6 Conf All
WHEATMORE 10 0 25 1
RANDLEMAN 8 2 15 7
TRINITY 6 4 15 10
TW ANDREWS
CARVER
ATKINS
2013 3A Mid-Piedmont Conf All
SW RANDOLPH 9 1 20 6
LEDFORD 15 10
ASHEBORO 8 12
SOUTHERN GUILFORD 11 11
NORTHEAST GUILFORD
NORTH FORSYTH

2013 CONFERENCE TOURNAMENTS

Mid-State 6 2A Conference

Tuesday, April 30
#4 Providence Grove 6, #5 Graham 1
#3 E Randolph 16, #6 Cummings 1
#2 Jordan-Matthews vs #7 Reidsville
.
Wednesday, May 1 - Semi-finals
#1 Bartlett Yancey 13, #4 Providence Grove 1
#3 E Randolph 9, #2 Jordan-Matthews 2
.
Friday, May 3 - Championship
#3 E Randolph 3, #1 Bartlett Yancey 2

PAC 6 2A Conference

Thursday, May 2 - Semi-finals
#1 Wheatmore 22, #4 TW Andrews 0
#2 Randleman 12, #3 Trinity 2
.
Friday, May 3 - Championship
#1 Wheatmore 14, #2 Randleman 10

Mid-Piedmont 3A Conference

Tuesday, April 30
#3 Asheboro 12, #6 North Forsyth 2
#5 Northeast Guilford vs #4 S Guilford
.
Wednesday, May 1 - Semi-finals
#1 SW Randolph 19, #5 Northeast Guilford 9
#2 Ledford 5, #3 Asheboro 3
.
Thursday, May 2 - Championship
#1 SW Randolph 7, #2 Ledford 2