ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE
2021-22
2020-21 2019-20 2018-19 2017-18
2016-17 2015-16 2014-15 2013-14

2014 Women's Basketball Championships

Saturday, March 15

1A CHAMPIONSHIP
DEAN E SMITH CENTER, CHAPEL HILL
2A CHAMPIONSHIP
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
3A CHAMPIONSHIP
DEAN E SMITH CENTER, CHAPEL HILL
4A CHAMPIONSHIP
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
Bishop McGuinness
61
(28-4)
Riverside
58
(29-1)
T W Andrews
57
(25-5)
Bandys
51
(31-1)
Chapel Hill
69
(32-0)
Hickory
56
(29-1)
Myers Park
61
(30-1)
Southeast Raleigh
46
(26-3)

2013-14 WOMEN'S PLAYOFFS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

ROUND 1 (at higher seed)
Monday, Feb 24
#26 First Flight 46
#7 T W Andrews 88
#18 Franklinton 33
#15 Wheatmore 38
#19 Providence Grove 44
#14 Pasquotank County 69
.
.

ROUND 2 (at higher seed)
Wednesday, Feb 26
#10 Clinton 51
#7 T W Andrews 79
#15 Wheatmore 53
#2 Northside (Jax) 64

ROUND 3 (at higher seed)
Friday, Feb 28
#7 T W Andrews 54
#2 Northside (Jax) 40

ROUND 4 (at Crown Arena)
Wednesday, Mar 5 (8:30)
#7 T W Andrews 57
#6 Kinston 56

EAST REGIONAL FINALS
(Crown Arena)
Saturday, Mar 8 (2:00)
#7 T W Andrews 54
#1 Reidsville 41
ROUND 1 (at higher seed)
Monday, Feb 24
#28 North Gaston 53
#5 Ledford 61
#23 Patton 66
#10 SW Randolph 70
#18 North Henderson 54
#15 Asheboro 48
#20 Southern Guilford 57
#13 South Rowan 71

ROUND 2 (at higher seed)
Wednesday, Feb 26
#12 Freedom 59
#5 Ledford 58
#26 Enka 56
#10 SW Randolph 70

ROUND 3 (at higher seed)
Friday, Feb 28
#10 SW Randolph 44
#2 Pisgah 79

2013-14 WOMEN'S CONFERENCE STANDINGS

2A Christian Carolina Dist 1 Conf All
ALAMANCE CHRISTIAN 7 0 18 3
VANDALIA CHRISTIAN 7 1 10 12
FAITH CHRISTIAN 4 4 8 11
GOSPEL LIGHT 3 4 6 9
HILLTOP CHRISTIAN 1 6 3 13
UNION GROVE 0 7 3 12
1A Christian Carolina Dist 4 Conf All
CORNERSTONE 3 1 6 4
FAYETTEVILLE STREET 2 2 3 11
MOUNT CALVARY 1 3 1 5
ROXBORO CHRISTIAN
2A Piedmont Athletic Conf All
T W ANDREWS 10 0 25 5
WHEATMORE 7 3 14 11
PROVIDENCE GROVE 6 4 14 10
TRINITY 5 5 9 15
EASTERN RANDOLPH 2 8 5 19
RANDLEMAN 0 10 2 20
3A Mid-Piedmont Conf All
LEDFORD 11 1 22 6
SW RANDOLPH 10 2 24 6
ASHEBORO 7 5 18 9
SOUTHERN GUILFORD 4 5 10 12
WESTERN GUILFORD 2 6 3 16
CENTRAL DAVIDSON 3 9 4 19
NORTH FORSYTH 0 9 4 19

2013-14 WOMEN'S BASKETBALL

PIEDMONT ATHLETIC 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
MID-PIEDMONT 3A
CONFERENCE TOURNAMENT
MID-PIEDMONT 3A

NO TOURNAMENT

.

QUARTERFINALS

#2 SWR 68, #7 NF 26
#3 AHS 36, #6 CD 24
#4 SG def. #5 WG

SEMI-FINALS

#1 LHS 68, #4 SG 44
#2 SWR 47, #3 AHS 34

FINALS

#1 LHS 62, #2 SWR 58

PLAYER OF THE YEAR

 Kaila Craven, Southwestern Randolph

COACH OF THE YEAR

 Paula LaPlant, Southwestern Randolph

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Laycee Baughman (AHS)
 Mikayla Trogdon (AHS)
 Kaila Craven (SWR)
 McKenna Hoover (SWR)
 Lauren LaPlant (SWR)

2014 Men's Basketball Championships

Saturday, March 15

1A CHAMPIONSHIP
DEAN E SMITH CENTER, CHAPEL HILL
2A CHAMPIONSHIP
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
3A CHAMPIONSHIP
DEAN E SMITH CENTER, CHAPEL HILL
4A CHAMPIONSHIP
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
Winston-Salem Prep
72
(26-4)
East Carteret
71
(31-1)
Kinston
67
(26-4)
North Rowan
57
(22-6)
Freedom
59
(31-1)
Hunt
57
(25-4)
Apex
62
(23-7)
Lake Norman
59
(28-2)

LOCAL 2013-14 ALL DISTRICT BASKETBALL SELECTIONS

District 8 Men's Coach of the Year: Tim Kelly, Trinity
FIRST TEAM SECOND TEAM
Jarrod Rogers (THS)
Marshall Lange (WHS)
David Newcomer (THS)

2013-14 MEN'S PLAYOFFS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

ROUND 1 (at higher seed)
Monday, Feb 24
#32 South Columbus 50
#1 Trinity 75
#20 West Davidson 44
#13 Wheatmore 57
#19 Randleman 64
#14 Goldsboro 63
#28 Eastern Randolph 48
#5 Kinston 86
.
.

ROUND 2 (at higher seed)
Wednesday, Feb 26
#17 Northeastern 48
#1 Trinity 52
#13 Wheatmore 52
#4 Newton-Conover 81
#19 Randleman 48
#3 Southwest Onslow 59

ROUND 3 (at higher seed)
Friday, Feb 28
#9 Farmville-Centrral 53
#1 Trinity 63

ROUND 4 (at Crown Arena)
Wednesday, Mar 5 (5:30)
#5 Kinston 54
#1 Trinity 40
ROUND 1 (at higher seed)
Monday, Feb 24
#25 Patton 88
#8 North Forsyth 98
#21 A C Reynolds 51
#12 Ledford 67
#17 Western Guilford 53
#16 Chapel Hill 55
#24 Asheboro 82
#9 Eastern Alamance 107
#32 Central Davidson 58
#1 Erwin 88

ROUND 2 (at higher seed)
Wednesday, Feb 26
#9 Ashbrook 65
#8 North Forsyth 83
#12 Ledford 54
#5 Concord 71
.
.

ROUND 3 (at higher seed)
Friday, Feb 28
#16 Jesse Carson 91
#8 North Forsyth 94

ROUND 4 (at Greensboro Coliseum)
Friday, Mar 7 (8:30)
#8 North Forsyth 81
#4 Pisgah 47

WEST REGIONAL FINALS
(Greensboro Coliseum)
Saturday, Mar 8 (4:00)
#3 Freedom 86
#8 North Forsyth 76

2013-14 MEN'S CONFERENCE STANDINGS
2A Christian Carolina Dist 1 Conf All
HILLTOP CHRISTIAN 7 1 27 5
ALAMANCE CHRISTIAN 5 4 18 8
FAITH CHRISTIAN 2 6 12 14
BEREAN BAPTIST 0 8 4 17
1A Christian Carolina Dist 4 Conf All
CORNERSTONE 7 1 15 6
FELLOWSHIP BAPTIST 7 1 28 9
FAYETTEVILLE STREET 4 4 13 8
MOUNT CALVARY 2 6 3 8
ROXBORO CHRISTIAN 0 8 0 8
2A Piedmont Athletic Conf All
TRINITY 9 1 26 2
WHEATMORE 7 3 17 9
RANDLEMAN 6 4 16 8
T W ANDREWS 4 6 7 16
EASTERN RANDOLPH 3 7 14 11
PROVIDENCE GROVE 1 9 5 19
3A Mid-Piedmont Conf All
NORTH FORSYTH 10 2 22 9
LEDFORD 10 2 19 9
WESTERN GUILFORD 8 4 17 11
ASHEBORO 7 5 14 13
CENTRAL DAVIDSON 5 7 10 14
SOUTHWESTERN RANDOLPH 2 10 3 22
SOUTHERN GUILFORD 0 12 1 23
 

2013-14 MEN'S BASKETBALL

PIEDMONT ATHLETIC 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
MID-PIEDMONT 3A
CONFERENCE TOURNAMENT
MID-PIEDMONT 3A

NO TOURNAMENT

.

QUARTERFINALS

#2 LHS 67, #7 SG 46
#3 WG 74, #6 SWR 47
#4 AHS 68, #5 CD 40

SEMI-FINALS

#1 NF 77, #4 AHS 65
#3 WG 66, #2 LHS 57

FINALS

#1 NF 87, #3 WG 74

PLAYER OF THE YEAR

 Kedrick Flomo, North Forsyth

COACH OF THE YEAR

 Jonathan Leonard, Ledford

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Robert Bittle (AHS)
 Emmanuel Jones (AHS)
 Reece Daniel (SWR)
 Shamar McColl (SWR)
.