ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2022
2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014

2019 Men's Golf State Championships

Monday, May 13 - Tuesday, May 14

1A STATE CHAMPIONS

COMMUNITY SCH. OF DAVIDSON (+85)

Pinehurst No. 6
Pinehurst

2A STATE CHAMPIONS

LAKE NORMAN CHARTER (+41)

Longleaf Golf & Family Club
Southern Pines

3A STATE CHAMPIONS

CHARLOTTE CATHOLIC (+23)

Foxfire Resort & Golf Club
Jackson Springs

4A STATE CHAMPIONS

MYERS PARK (+28)

Pinehurst No. 8
Pinehurst
.

NCCSA CHAMPION

PL Golfer / SCHOOL GR TOT
1
Sam Buttonow
   VANDALIA
79 +7

COMPLETE RESULTS

1A INDIVIDUAL CHAMPION

PL Golfer / SCHOOL GR R1 R2 TOT
1
Caleb Surratt
   UNION ACADEMY
72 71 143 -1

COMPLETE RESULTS

2A INDIVIDUAL CHAMPION

PL Golfer / SCHOOL GR R1 R2 TOT
1
Logan Patrick
   MIDWAY
71 74 145 +1

COMPLETE RESULTS

3A INDIVIDUAL CHAMPION

PL Golfer / SCHOOL GR R1 R2 TOT
1
Brady Hooks
   CLAYTON
70 74 144 E

COMPLETE RESULTS

LOCAL GOLFERS
PL
Golfer
SCH GR TOT
2 Dalton Staley FSC 84 +12
YADKIN VALLEY GOLFERS
PL
Golfer
SCH GR R1 R2 TOT
t7 Stephen Spencer UCA 12 74 83 +13
t38 Barrett Dozier UCA 12 93 89 +38
45 Layne Martindale UCA 11 90 97 +43
61 Camden Walker UCA 11 97 103 +56
70 Don Johnson UCA 11 105 100 +61
77 Coleton Christian UCA 11 117 98 +71
PL TEAM
7 UWHARRIE CHARTER
PAC 6 GOLFERS
PL
Golfer
SCH GR R1 R2 TOT
t3 Jake Clodfelter WHS 11 78 73 +7
t14 Nick Henderson THS 12 82 75 +13
t14 Brodie Perry WHS 10 77 80 +13
t37 Connor Lineberry RHS 10 85 86 +27
t39 Noah Ritch PG 10 90 82 +28
t55 Andrew Brock PG 12 92 88 +36
t65 Jacob Wright WHS 10 94 93 +43
t68 Wes Hodgin WHS 10 93 98 +47
t68 Zach Ashburn PG 10 99 92 +47
72 Ashton Hinshaw PG 11 103 97 +56
t76 Brett Breedlove PG 9 101 104 +61
81 Adam Seiple WHS 11 116 114 +86
PL TEAM
6 WHEATMORE
10 PROVIDENCE GROVE
MID-PIEDMONT GOLFERS
PL
Golfer
SCH GR R1 R2 TOT
t9 Garrett Clark WW 11 74 78 +8
t15 Sam Davidson AHS 11 76 78 +10
t27 Garrett Hauk WW 10 78 79 +13
t61 Ellis Hawks WW 12 87 80 +27
67 Alex Pardue WW 12 90 84 +30
81 Austin Tervelt WW 12 91 102 +49

REGIONAL TOURNAMENTS - LOCAL QUALIFIERS

1A MIDEAST
HOST: UWHARRIE CHARTER ACADEMY
DENSON'S CREEK GOLF COURSE
MONDAY, MAY 6, 9:00 AM
2A MIDEAST
HOST: WEST BLADEN HS
VINEYARD GOLF AT WHITE LAKE
MONDAY, MAY 6, 9:00 AM
3A MIDWEST
HOST: EAST ROWAN / CONCORD
THE CLUB AT IRISH CREEK
TUESDAY, MAY 7, 8:30 AM
GOLFER/tee time SCH TOT PL
 WESLEY AITKEN OX 70 1
STEPHEN SPENCER UCA 73 t2
BARRETT DOZIER UCA 84 t9
CAMDEN WALKER UCA 84 t9
COLETON CHRISTIAN UCA 99 t36
DON JOHNSON UCA 100 38
.
.
TEAM RESULTS (3 ADVANCE)
SCHOOL SCORE PLACE
RALEIGH CHARTER 320 1
FRANKLIN ACADEMY 326 2
UWHARRIE CHARTER 340 3
.
NORTH MOORE 399 7
GOLFER/tee time SCH TOT PL
 LOGAN PATRICK MID 68 1
BRODIE PERRY WHS 73 3
CONNOR LINEBERRY RHS 75 4
JAKE CLODFELTER WHS 78 t5
NICK HENDERSON THS 79 t7
LANDON COLLINS ER 80 t10
ANDREW BROCK PG 83 18
NICHOLAS GRISSOM THS 85 20
ASHTON HINSHAW PG 86 21
JARRETT PAYNE JM 87 28
COLBY FAW THS 88 t29
AUSTIN RICKARD RHS 88 t29
NOAH RITCH PG 90 34
BRETT BREEDLOVE PG 91 t35
ZACH ASHBURN PG 92 t39
WES HODGIN WHS 95 42
JACOB WRIGHT WHS 98 t45
GAGE TRUHE THS 100 t49
ADAM SEIPLE WHS 109 t58
JACK MORAN THS 113 t63
TEAM RESULTS (3 ADVANCE)
SCHOOL SCORE PLACE
MIDWAY 302 1
WHEATMORE 344 2
PROVIDENCE GROVE 350 3
.
TRINITY 352 5
GOLFER/tee time SCH TOT PL
 BENNETT WOOTEN MtT 68 1
SAM DAVIDSON AHS 74 t8
ZACH GREEN AHS 80 t27
DAVID APPEL AHS 89 t51
JACK KEMP AHS 89 t51
CALEB GREEN AHS 92 t58
.
.
TEAM RESULTS (3 ADVANCE)
SCHOOL SCORE PLACE
MARVIN RIDGE 304 1
CUTHBERTSON 307 2
MT. TABOR 310 3
.
ASHEBORO 332 9

2019 RANDOLPH COUNTY MEN'S GOLF


2019 CONFERENCE TOURNAMENTS

CENTRAL TAR HEEL 1A

PIEDMONT ATHLETIC 2A

Tuesday, April 30
Colonial Country Club

MID-PIEDMONT 3A

Tuesday, April 9
Alamance Country Club
TEAM SCORE
1 Walter Williams 317
2 Asheboro 325
3 Southeast Guilford 339
4 Southern Alamance 358
5 Southwestern Randolph 401
6 Eastern Guilford 411
COMPLETE RESULTS

2019 YADKIN VALLEY
ALL-CONFERENCE
2019 PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
2019 MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE
.

PLAYER OF THE YEAR

 Jake Clodfelter, Wheatmore

COACH OF THE YEAR

 Pete Kilcullen, Wheatmore

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Landon Collins (ER)
 Noah Ritch (PG)
 Ashton Hinshaw (PG)
 Connor Lineberry (RHS)
 Austin Rickard (RHS)
 Nick Henderson (THS)
 Colby Faw (THS)
 Nick Grissom (THS)
 Wes Hodgins (WHS)
 Jake Clodfelter (WHS)

PLAYER OF THE YEAR

 Garrett Clark, Walter Williams

COACH OF THE YEAR

 Tommy Cole, Walter Williams

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 David Appel (AHS)
 Sam Davidson (AHS)
 Caleb Green (AHS)
 Zach Green (AHS)

.