ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2021-22
2020-21 2019-20 2018-19 2017-18
2016-17 2015-16 2014-15 2013-14

2014 Dual Team Wrestling State Championships

SATURDAY, FEBRUARY 8

1A CHAMPIONSHIP
AT CHATHAM CENTRAL
2A CHAMPIONSHIP
AT NEWTON-CONOVER
3A CHAMPIONSHIP
AT MOREHEAD
4A CHAMPIONSHIP
AT PARKLAND
Mitchell
36
(37-4)
Chatham Central
30
(19-5)
Newton-Conover
44
(52-1)
Dixon
15
(22-2)
Morehead
38
(38-1)
Fred T Foard 28
(36-4)
Parkland
30
(52-0)
Jack Britt
24
(31-1)

2013-14 DUAL TEAM PLAYOFFS

TUESDAY, FEB 4 - ROUNDS 1 & 2

2A PAC 6 Round 1 Match-ups
3A MPC Round 1 Match-ups
Location: Carrboro HS
Location: Piedmont HS
R1: Carrboro 48, Wheatmore 21
R1: South Granville 48, Bunn 36
R2: Carrboro 45, South Granville 24
R1: Piedmont 36, South Iredell 33
R1: SW Randolph 45, Hickory Ridge 36
R2: SW Randolph 39, Piedmont 35
Location: D H Conley HS
Location: Orange HS
R1: Farmville Central 34, Franklinton 33
R1: Trinity 25, Cummings 24
R2: Farmville Central 49, Trinity 26
R1: Orange 38, Ledford 19
R1: Morehead 51, Terry Sanford 18
R2: Morehead 46, Orange 24

THURSDAY, FEB 6 - ROUNDS 3 & 4

Location: Fred T Foard HS
R3: Fred T Foard 42, Enka 28
R3: North Iredell 33, SW Randolph 27

WEST REGIONAL FINALS

R4: Fred T Foard 42, North Iredell 30

2014 Wrestling State Championships

THU-SAT, FEB 20-22

INDIVIDUAL STATE CHAMPIONSHIPS - TEAM RESULTS

GREENSBORO COLISEUM

MOST OUTSTANDING WRESTLER (2A) - DALTON CLARK, PROVIDENCE GROVE

2A CHAMPIONSHIPS

3A CHAMPIONSHIPS

WT WRESTLER SCH W L
106
SECOND PLACE
 Tyler Johnson - FR (46-9)
THS 3 1
106
Nathan Oakley - FR (33-15)
PG 1 2
113 Austin Matulevic - FR (34-19) WHS 0 2
120 Austin Minish - JR (35-20) THS 1 2
132
THIRD PLACE
 David Niemitalo - SR (37-10)
WHS 3 1
132 Craig Hyatt - SO (21-9) PG 1 2
138
Trent Wimbly - SO (36-20)
WHS 2 2
132
Houston Spivey - SR (15-15)
THS 0 2
145
STATE CHAMPION
 Dalton Clark - JR (47-1)
PG 4 0
145
Robert Reid - JR (27-18)
THS 0 2
160
FOURTH PLACE
 Lauren Zimmerman - SR (43-6)
WHS 3 2
160 Nick Cahn - JR (12-2) RHS 1 2
170 A J Patron - JR (27-11) THS 0 2
170 Adam Ludwig - SR (34-13) WHS 0 2
170 Carlos Vela - JR (14-8) RHS 0 2
182 Alex Greer - SR (35-11) WHS 0 2
220
Travis Doyle - JR (42-7)
WHS 0 2
WT WRESTLER SCH W L
113
FOURTH PLACE
 Tristan Mabe - SO (46-5)
SWR 4 2
120 Dakota Billings - JR (38-9) SWR 0 2
132
THIRD PLACE
 Sawyer Davidson - SO (26-2)
AHS 4 1
195
SECOND PLACE
 Adam Wilson - SR (48-1)
SWR 3 1
220
SECOND PLACE
 Nicolas Coe - SO (32-1)
AHS 3 1

2014 CHAMPIONSHIP TOURNAMENT RESULTS

 2A BRACKETS (ER, PG, RHS, THS, WHS); 3A BRACKETS (AHS, SWR)


2014 INDIVIDUAL REGIONALS

FRIDAY-SATURDAY, FEB 14-15


2013-14 RANDOLPH COUNTY WRESTLING

PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE

.