ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE
2021
2020 2019 2018 2017
2016 2015 2014 2013

2017 Volleyball State Championships

SATURDAY, NOVEMBER 4
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
.
1A STATE CHAMPIONSHIP - 12 PM
2A STATE CHAMPIONSHIP - 2:30 PM
3A STATE CHAMPIONSHIP - 5 PM
4A STATE CHAMPIONSHIP - 7:30 PM
Comm Sch of Davidson (23-1) 25 25 26
Roxboro Community (28-4) 19 15 24
Carrboro (32-0) 25 17 25 25
West Davidson (28-4) 15 25 18 20
North Iredell (29-2) 11 25 25 27 15
Chapel Hill (25-8) 25 16 19 29 12
Green Hope (32-2) 25 26 25
Hough (26-7) 14 24 19

2017 STATE PLAYOFFS

YADKIN VALLEY 1A TEAMS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

ROUND ONE - SAT, OCTOBER 21
(BYE)
#5 GRAY STONE DAY
#22 SOUTH STANLY 23 12 18
#11 W MONTGOMERY 25 25 25
#17 MTN ISLAND CHRTR 25 25 25
#16 UWHARRIE CHARTER 15 10 18
#23 NORTH MOORE 3 12 12
#10 ALLEGHANY 25 25 25

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 24
#12 HAYESVILLE 16 17 18
#5 GRAY STONE 25 25 25
#11 W MONTGOMERY 8 15 17
#6 STARMOUNT 25 25 25

ROUND THREE - THURSDAY, OCT 26
#5 GRAY STONE 25 11 17 24
#4 MURPHY 22 25 25 26
ROUND ONE - SAT, OCTOBER 21
#31 WALLACE-ROSE HILL 12 9 12
#2 WHEATMORE 25 25 25
#18 J F WEBB 22 25 26 25
#15 PROVIDENCE GROVE 25 23 24 23
#28 RANDLEMAN 13 14 17
#5 MIDWAY 25 25 25
#30 TRINITY 13 10 13
#3 CURRITUCK COUNTY 25 25 25

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 24
#18 J F WEBB 15 14 20
#2 WHEATMORE 25 25 25
.
.

ROUND THREE - THURSDAY, OCT 26
#7 SOUTH GRANVILLE 25 12 25 23 15
#5 WHEATMORE 21 25 18 25 13
ROUND ONE - SAT, OCTOBER 21
#26 SOUTHEAST GUILFORD 26 27 22 23 15
#7 ASHEBORO 24 25 25 25 8
#18 HUNT 17 13 19
#15 S ALAMANCE 25 25 25
#22 SW RANDOLPH 11 10 13
#11 J H ROSE 25 25 25
.
.

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 24
#15 SOUTHERN ALAMANCE 12 24 16
#2 PERSON 25 26 25
.
.

2017 Randolph County Volleyball

2017 STANDINGS CONF ALL
YADKIN VALLEY 1A W L W L
Gray Stone Day 16 0 23 1
West Montgomery 14 2 19 7
Uwharrie Charter 10 6 12 8
South Stanly 9 7 12 11
North Moore 8 8 12 10
North Stanly 8 8 9 14
Albemarle 5 11 6 17
South Davidson 2 14 2 15
North Rowan 0 16 0 22
2017 STANDINGS CONF ALL
PIEDMONT ATHLETIC 2A W L W L
Wheatmore 12 0 26 1
Providence Grove 10 2 15 10
Randleman 7 5 9 13
Trinity 6 6 11 10
Eastern Randolph 5 7 6 12
Jordan-Matthews 2 10 4 16
T W Andrews 0 12 2 18
2017 STANDINGS CONF ALL
MID-PIEDMONT 3A W L W L
Southern Alamance 10 2 19 8
Asheboro 10 2 20 5
SW Randolph 9 3 20 7
SE Guilford 7 5 19 10
Southern Guilford 3 9 4 19
Walter Williams 2 10 4 15
Eastern Guilford 1 11 4 18

2017 ALL-CONFERENCE

YADKIN VALLEY 1A
PIEDMONT ATHLETIC 2A
MID-PIEDMONT 3A

PLAYER OF THE YEAR

 Makaila Vang (GSD)

COACH OF THE YEAR

 Brittany Blackmon (GSD)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Krissy Weary (UCA)
 Leslie Webb, HM (UCA)

PLAYER OF THE YEAR

 Krista Tuggle (WHS)

COACH OF THE YEAR

 Tim Brown (PG)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 MacKenzie Smith (WHS)
 Carson Elliott (WHS)
 Hope Turbyfill (WHS)
 Lauren Wright (WHS)
 Anna Thomas (PG)
 Alli Young (PG)
 Emma Saunders (PG)
 Carley Todd (THS)
 Nyah Powers (THS)
 Olivia Henderson (RHS)
 Sydney Gasque (RHS)
 Taelyn Johnson (ER)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

 Taylor Mabe (SWR)

MOST VALUABLE PLAYER

 Megan Banker (AHS)

COACH OF THE YEAR

 Karen Blanchard (AHS)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Megan Banker (AHS)
 Mary Cate Kovash (AHS)
 Sami Underwood (AHS)
 Kendra Davis (SWR)
 Taylor Mabe (SWR)
 Alayna Woodard (SWR)

CAROLINA CHRISTIAN 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
YADKIN VALLEY 1A
CONFERENCE TOURNAMENT
PIEDMONT ATHLETIC 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
MID-PIEDMONT 3A
CONFERENCE TOURNAMENT

At Tabernacle Christian School

Friday, Oct 13

#2E FSCS 3-1 over #1W Rockwell
25-16, 25-20, 23-25, 25-23 

Saturday, Oct 14 - Championship

#2E FSCS 3-2 over #2W Southview
25-17, 21-25, 22-25, 27-25, 15-9

Monday, Oct 16

#1 GSD 3-0 over #8 SD
#4 SS 3-0 over #5 NM
#2 WM 3-0 over #7 Albemarle
#6 NS at #3 UCA

Tuesday, Oct 17

#1 GSD 3-0 over #4 SS
#2 WM 3-0 over #6 NS

Wednesday, Oct 18

#1 GSD 3-0 over #2 WM

Monday, Oct 16

#1 WHS - bye
#4 THS 3-1 over #5 ER
#2 PG 3-0 over #7 TWA
#3 RHS 3-0 over #6 JM

Tuesday, Oct 17

#1 WHS 3-0 over #4 THS
#3 RHS 3-1 over #2 PG

Wednesday, Oct 18 at WHS

#1 WHS 3-0 over #3 RHS 

Monday, Oct 16

#1 SA - bye
#5 SG at #4 SEG - 7pm
#2 AHS 3-0 over #7 EG
#3 SWR 3-0 over #6 WW 

Tuesday, Oct 17 (at SA)

#4 SEG 3-1 over #1 SA
#2 AHS 3-0 over #3 SWR

Wednesday, Oct 18 at SA

#2 AHS 3-2 over #4 SEG