ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE


2017 Randolph County Women's Tennis

2017 STANDINGS CONF ALL
PIEDMONT ATHLETIC 2A W L W L
Jordan-Matthews 11 0 15 1
Wheatmore 10 2 12 3
Trinity 7 4 8 6
Eastern Randolph 3 7 4 11
Randleman 0 10 0 14
2017 STANDINGS CONF ALL
MID-PIEDMONT 3A W L W L
Walter Williams 12 0 14 0
Eastern Guilford 9 3 13 3
SW Randolph 8 4 13 4
Asheboro 6 6 9 8
SE Guilford 4 8 5 13
Southern Alamance 2 10 3 12
Southern Guilford 1 11 1 11

PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE

PLAYER OF THE YEAR

 Marshall Phillips (JM)

COACH OF THE YEAR

 Paige Crotts (THS)

Randolph County selections:
Hailey Mince (WHS)
Madison Kimball (WHS)
Maddie Sykes (THS)
Anna Kate Patterson (THS)
Anna Garner (RHS)
Madeline Akes (RHS)
Kaley Dunn (ER)
Ally Lamb (ER)
Kendall Waugh (PG)

PLAYER OF THE YEAR

 Walker Gagnon (Williams)

COACH OF THE YEAR

 Jay Moore (AHS)

Randolph County selections:
Angie Pincus (AHS)
Georgia Shipley (AHS)
Samantha Lagrama (SWR)
Caeleylaine Price (SWR)
Rebekah Sugg (SWR)

2017 2A State Championship Tournament

Fri-Sat, Oct 27-28
@ Cary Tennis Park

 2A Championship - Round 1

Nina Bohunska (N Johnston) 6 6
Maddie Sykes (Trinity) 2 2

2017 REGIONALS - INDIVIDUAL

Fri-Sat, Oct 20-21 Regionals (Individual)

2A Mid-East Qualifiers

Maddie Sykes (THS)
Hailey Mince (WHS)
Brooklyn Rush/Allie Jones (ER - doubles)

@ Herman Park, Goldsboro

3A Mid-West Qualifiers

Caeleylaine Price (SWR)
Angie Pincus/Georgia Shipley (AHS - doubles)

@ Les Myers Park, Concord


  .

2A Dual Team Playoffs
Round 1 - Wednesday, Oct 18

#1 Jordan-Matthews (15-1) at #1 Salisbury (19-1)

#2 Wheatmore (12-3) at #1 Ashe County (15-3)

.
  PIEDMONT ATHLETIC 2A
CONFERENCE TOURNAMENT
at Jordan-Matthews High School

Singles – Quarterfinals:

Marshall Phillips (JM) d. AK Patterson (THS)
Hailey Mince (WHS) d. Skylar Craddock (WHS)
Maddie Sykes (THS) d. Kaley Dunn (ER)
Jocelyn Mitchell (JM) d. Jenny Huang (JM)

Semi-finals:

Marshall Phillips (JM) d. Hailey Mince (WHS)
Maddie Sykes (THS) d. Jocelyn Mitchell (JM)

Championship:

Marshall Phillips (JM) d. Maddie Sykes (THS)

Doubles – Quarterfinals:

Moore/Rogers (JM) d. Andrew/Ray (JM)
Vail/McCroskey (THS) d. Remsburg/Ritch (PG)
Mote/Headen (JM) d. Carter/Gerlock (WHS)
Rush/Joines (ER) d. Waugh/Steadman (PG)

Semi-finals:

Moore/Rogers (JM) d. Vail/McCroskey (THS)
Mote/Headen (JM) d. Rush/Joines (ER)

Championship:

Mote/Headen (JM) d. Moore/Rogers (JM)