ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE
2021
2020 2019 2018 2017
2016 2015 2014 2013

2018 Men's Soccer State Championships

SATURDAY, NOVEMBER 17
DAIL STADIUM - NC STATE UNIVERSITY
.

1A CHAMPIONSHIP - 5 PM

2A CHAMPIONSHIP - 11 AM
3A CHAMPIONSHIP - 2 PM
4A CHAMPIONSHIP - 8 PM
Comm Sch of Davidson
1
(22-2-2)
Voyager Academy
2 (PK)
(22-3-2)
Newton-Conover
1
(23-4-1)
Clinton
2
(26-1-0)
Marvin Ridge
0
(21-4-0)
Chapel Hill 1
(22-3-1)
Myers Park
1
(20-3-0)
Green Hope
4
(23-2-1)

2018 STATE PLAYOFFS

YADKIN VALLEY 1A TEAMS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

ROUND ONE (at higher seed)
SATURDAY, NOVEMBER 3
BYE
#4 NORTH MOORE
#22 ALBEMARLE 0
#11 GRAY STONE DAY 9
#20 WEST MONTGOMERY 2
#13 EAST SURRY 4
.
.
.
.

ROUND TWO (at higher seed)
TUESDAY, NOVEMBER 6
#13 EAST SURRY 3
#4 NORTH MOORE 4
#11 GRAY STONE DAY 4
#6 LINCOLN CHARTER 2

ROUND THREE (at higher seed)
THURSDAY, NOVEMBER 8
#12 BISHOP McGUINNESS 4
#4 NORTH MOORE 5
#14 QUEEN'S GRANT 2
#11 GRAY STONE DAY 3

ROUND FOUR (at higher seed)
SATURDAY, NOVEMBER 10
#4 NORTH MOORE 1
#1 COMM SCH OF DAVIDSON 2
#11 GRAY STONE DAY 1
#7 POLK COUNTY 1 (PK)
ROUND ONE (at higher seed)
SATURDAY, NOVEMBER 3
#27 THOMASVILLE 0
#6 JORDAN-MATTHEWS 7
#19 LEDFORD 1
#14 WHEATMORE 2
#26 TRINITY 0
#7 EAST BLADEN 5
#31 RANDLEMAN 0
#2 CLINTON 9
.
.

ROUND TWO (at higher seed)
TUESDAY, NOVEMBER 6
#22 EAST DUPLIN 4
#6 JORDAN-MATTHEWS 1
#14 WHEATMORE 1
#3 SOUTHWEST ONSLOW 2
ROUND ONE (at higher seed)
SATURDAY, NOVEMBER 3
#31 ERWIN 3
#2 SW RANDOLPH 1
#23 WHITE OAK  3 (OT)
#10 ASHEBORO 2
#19 WALTER WILLIAMS 1
#14 LEE COUNTY 5
#21 SOUTHEAST GUILFORD 0
#12 CHAPEL HILL 4
#32 SOUTHERN ALAMANCE 1
#1 NEW HANOVER 2

2018 MEN'S SOCCER STANDINGS

2018 STANDINGS CONF ALL
YADKIN VALLEY 1A W L W L T
NORTH MOORE 14 0 19 2 0
GRAY STONE 11 3 16 8 1
W MONTGOMERY 8 6 9 9 1
ALBEMARLE 7 7 9 10 0
UWHARRIE CHARTER 6 8 6 8 0
N STANLY 5 9 5 10 2
S DAVIDSON 4 10 4 14 0
S STANLY 1 13 1 15 0
...
2018 STANDINGS CONF ALL
NCCSA 2A DIST 2 W L W L T
ALAMANCE CHR. 8 2 14 3 0
UNION GROVE 3 6 10 7 0
FAITH CHRISTIAN 2 6 3 10 0
VANDALIA CHR. 2 7 4 10 0
2018 STANDINGS CONF ALL
PIEDMONT ATHLETIC 2A W L W L T
JORDAN-MATTHEWS 10 2 13 5 2
WHEATMORE 10 2 15 7 1
TRINITY 9 3 13 9 0
RANDLEMAN 6 6 7 13 1
PROVIDENCE GROVE 4 7 6 10 0
E RANDOLPH 2 10 2 18 0
TW ANDREWS 1 12 1 17 1
2018 STANDINGS CONF ALL
MID-PIEDMONT 3A W L W L T
SW RANDOLPH 9 1 16 2 0
ASHEBORO 9 1 17 2 0
WILLIAMS 5 5 11 9 0
SE GUILFORD 4 6 14 9 0
S ALAMANCE 3 7 7 12 0
S GUILFORD 2 10 4 12 1
 
2018 PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
2018 MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:

Daniel Bautista (PG)
Diego Suarez (PG)
Logan Peugh (PG)

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

  Omar Aboutaleb (AHS)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

  Jose Perez-Tinoco (SWR)

COACH OF THE YEAR

  Jimmy Walker (SWR)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:

Branson Adams (AHS)
Omar Aboutaleb (AHS)
Jacob Bolick (AHS)
Christian Jaimes (AHS)
Cristian Martinez-Duran (AHS)
Gabriel Ruiz (AHS)
Scott Villagrana (AHS)
Seth Bagley (SWR)
Fernando Castro (SWR)
Yodany Caudros (SWR)
Kendon Gann (SWR)
Jairo Jaimes (SWR)
Alex Mercado (SWR)
Jose Perez-Tinoco (SWR)

.