ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2021
2020-21 2019 2018 2017
2016 2015 2014 2013

2018 Football State Championships

FRIDAY, DEC 14 - SATURDAY, DEC 15

1A CHAMPIONSHIP
Wallace Wade Stadium, Durham
2A CHAMPIONSHIP
11 Sat - Carter-Finley Stadium, Raleigh
3A CHAMPIONSHIP
11 Sat - Kenan Stadium, Chapel Hill
4A CHAMPIONSHIP
7:15 Sat - Wallace Wade Stadium, Durham
Murphy
60
(13-1)
Pamlico
27
(13-2)
Reidsville
31
(16-0)
Northeastern
28
(14-1)
Charlotte Catholic
17
(15-1)
Jacksonville
14
(12-1)
East Forsyth
35
(15-0)
Scotland
28
(9-6)
1AA CHAMPIONSHIP
7 Sat - Carter-Finley Stadium, Raleigh
2AA CHAMPIONSHIP
3 Sat - Carter-Finley Stadium, Raleigh
3AA CHAMPIONSHIP
7:30 Fri - Kenan Stadium, Chapel Hill
4AA CHAMPIONSHIP
7:30 Fri - Wallace Wade Stadium, Durham
Tarboro
50
(15-0)
East Surry
10
(11-4)
Shelby
42
(13-3)
North Davidson
21
(13-3)
Weddington
27
(14-1)
Southeast Guilford
14
(14-1)
Wake Forest
9
(14-0)
Vance
7
(14-2)

2018 STATE PLAYOFFS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

ROUND 1 (at higher seed)

Friday, November 16
.
2A WEST
#16 Lexington (5-7) 0
#1 Randleman (12-0) 47
#9 E Randolph (9-3) 7
#8 Brevard (9-3) 14
#13 Patton (6-6) 0
#4 Wheatmore (11-1) 24
#14 Providence Grove (6-6) 6
#3 Mountain Heritage (10-1) 53

ROUND 1 (at higher seed)

Friday, November 16
.
3A EAST
#14 Williams (6-6) 7
#3 W Alamance (11-1) 53
3AA EAST
#12 S Alamance (9-3) 30
#5 D H Conley (9-3) 33
#10 Rose (8-4) 26
#7 E Guilford (10-2) 52
#15 Cape Fear (7-5) 8
#2 SE Guilford (11-1) 21
.
ROUND 2 (at higher seed)

Friday, November 23

2A WEST
#8 Brevard (10-3) 21
#1 Randleman (12-1) 13
#5 West Stanly (7-5) 19
#4 Wheatmore (12-1) 48
.
ROUND 2 (at higher seed)

Friday, November 23

3AA EAST
#7 E Guilford (10-3) 3
#2 SE Guilford (12-1) 9
ROUND 3 (at higher seed)
Friday, November 30
.
2A WEST
#8 Brevard (11-3) 20
#4 Wheatmore (12-2) 13
ROUND 3 (at higher seed)
Friday, November 30
.
3AA EAST
#14 Dudley (10-4) 18
#2 SE Guilford (13-1) 21
ROUND 4 (at higher seed)
Regional Championship
Friday, December 7
ROUND 4 (at higher seed)
Regional Championship
Friday, December 7
.
3AA EAST
#4 Cleveland (12-3) 33
#2 SE Guilford (14-1) 37

 

2018 CONFERENCE STANDINGS

2A PIEDMONT ATHLETIC CONF ALL
RANDLEMAN 6 0 12 1
WHEATMORE 5 1 12 2
EASTERN RANDOLPH 4 2 9 3
PROVIDENCE GROVE 3 3 6 6
T W ANDREWS 2 4 3 8
TRINITY 1 5 5 6
JORDAN-MATTHEWS 0 6 1 10
3A MID-PIEDMONT CONF ALL
SOUTHEAST GUILFORD 6 0 14 2
EASTERN GUILFORD 5 1 10 3
SOUTHERN ALAMANCE 4 2 9 3
WALTER WILLIAMS 3 3 6 6
SOUTHERN GUILFORD 2 4 2 9
ASHEBORO 1 5 1 10
SOUTHWESTERN RANDOLPH 0 6 2 9

2018 Piedmont Athletic
All-Conference selections
2018 Mid-Piedmont
All-Conference selections

COACH OF THE YEAR

 Shane Handy (RHS)

OFFENSIVE PotY

 Jaquan Snipes (RHS)

DEFENSIVE PotY

 Dominick Poole (RHS)

.

.

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:

Javier Domingez (ER)
Cam Glover (ER)
Issac Kidd (ER)
Kaemen Marley (ER)
Jordan Terrell (ER)
Zion Warner (ER)
Corbin Talbert (PG)
Jordan Hodges (PG)
Jackson Jones (PG)
Anthony Castagna (PG)
Drew Needham (PG)
Jacob Marcrum (PG)
John Young (PG)
Caleb Rogers (PG)
Colby Cox (RHS)
Steven Smith (RHS)
Timothy York (RHS)
Jake Johnson (RHS)
Robby Rich (RHS)
Brandon Price (RHS)
Nick Neal (RHS)
Elijah Patterson (RHS)
Garrett Hernandez (RHS)
Nate Green (RHS)
Dawson Edwards (RHS)
Clayton Gentry (RHS)
Imanol Hernandez (RHS)
Connor Stanley (THS)
Tyler Hammonds (THS)
Brian Wall (THS)
Gage Taylor (THS)
Alex Trexler (WHS)
Nick Halo (WHS)
Garrett Walker (WHS)
Devin Daugherty (WHS)
Ian Bonner (WHS)
Joey Ferguson (WHS)
Takodta Gibson (WHS)
Austin Biggs (WHS)
Jordan Kight (WHS)
Tim Moser (WHS)

COACH OF THE YEAR

 Kennedy Tinsley (SEG)

OFFENSIVE PotY

 Jsi Hatfield (SG)

DEFENSIVE PotY

 Roman Johnson (SG)

SPECIAL TEAMS PotY

  Collin Smith (EG)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:

 Nate Fisher (AHS)
 Dyvon McKinney (AHS)
 Cory Durrant (AHS)
 Tyler McKinney (AHS)
 Tanner Ferguson (SWR)
 Adam Callahan (SWR)

 

2018 REGULAR SEASON

 
Friday, August 17
Randleman        42 Asheboro        39
Eastern Randolph 42 SW Randolph     13
Providence Grove 17 East Davidson   15
Trinity          53 South Davidson   0
Wheatmore        61 West Davidson    7

Friday, August 24
Grimsley         50 Asheboro         7
Randleman        42 SW Randolph     14
Eastern Randolph 53 Rockingham Co   38
Providence Grove 10 W Harnett        7
Trinity          22 B McGuinness    14
Wheatmore        44 East Davidson    0

Thursday, August 30
Union Pines      34 Providence Grove 12
Friday, August 31
Northwood        44 Asheboro        21
Wheatmore        26 SW Randolph     20
Eastern Randolph 50 Albemarle        0
Randleman        20 Ledford         14
Trinity          35 South Stokes     0

Friday, September 7
Eastern Randolph 69 Asheboro        28
SW Randolph      16 P Grove    13  (OT)
Randleman        52 Union Pines     14
Trinity          14 North Moore     13
Wheatmore        40 Bartlett Yancey 12

Wednesday, September 12
Wheatmore        21 Asheboro         7
Eastern Randolph 40 E Montgomery     0
SW Randolph      30 Trinity          6

Friday, September 21
*SE Guilford     57 Asheboro         0
*S Alamance      49 SW Randolph      0
*E Randolph      35 Providence Grove 7
*Randleman       28 Wheatmore       14

Friday, September 28
*S Alamance      59 Asheboro        20
*E Guilford      53 SW Randolph     14
*E Randolph      77 Jordan-Matthews  7
*Randleman       27 Providence Grove 0
*Wheatmore       23 Trinity          3

Friday, October 5
*E Guilford      36 Asheboro         0
*S Guilford      42 SW Randolph 35 (2 OT)
*E Randolph       9 TW Andrews       8
*Providence Grove 19 Trinity          0
*Randleman       48 Jordan-Matthews  6

Saturday, October 13
*Trinity         49 Jordan-Matthews  0
Monday, October 15
*Williams        14 SW Randolph      8
*S Guilford      47 Asheboro        34
*Randleman       30 TW Andrews       8

Thursday, October 18
*Providence Grove 28 TW Andrews      12
Friday, October 19
*Williams        24 Asheboro        21
*Wheatmore       39 Eastern Randolph 0
*Randleman       56 Trinity          0

Thursday, October 25
*Randleman       42 E Randolph      14
*Wheatmore       55 Jordan-Matthews  0
*TW Andrews      18 Trinity         13
Providence Grove 14 Carrboro         7
Monday, October 29
*Asheboro        25 SW Randolph     20

Thursday, November 1
*SE Guilford     55 SW Randolph      7
*Providence Grove 42 Jordan-Matthews  0
Friday, November 2
*E Randolph      61 Trinity          0
*Wheatmore       24 TW Andrews       6
Randleman        21 Orange           0

Friday, November 9
*Wheatmore       21 Providence Grove 0