ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2021-22
2020-21 2019-20 2018-19 2017-18
2016-17 2015-16 2014-15 2013-14

2017 Dual Team Wrestling State Championships

SATURDAY, FEBRUARY 4

1A CHAMPIONSHIP
AT ROSEWOOD
2A CHAMPIONSHIP
AT NORTHWOOD
3A CHAMPIONSHIP
AT PIEDMONT
4A CHAMPIONSHIP
AT TRASK MIDDLE SCHOOL
Robbinsville
36
(22-5)
Rosewood
31
(42-4)
Newton-Conover
29
(43-1)
Carrboro
28
(10-3)
Piedmont
29
(30-1)
Orange 27
(31-1)
West Forsyth
31
(54-0)
Laney
28
(26-2)

2016-17 DUAL TEAM PLAYOFFS

TUESDAY, JAN 31 - ROUNDS 1 & 2

1A CTH Round 1 Match-ups
2A PAC 6 Round 1 Match-ups
3A MPC Round 1 Match-ups
Location: Uwharrie Charter
Location: Woodington MS
Location: Union Pines HS
R1: Heide Trask 70, Albemarle 12
R1: Uwharrie Charter (27-2) - bye
R2: Uwharrie Charter 57, Heide Trask 24
R1: Northside 46, Franklinton 36
R1: Wheatmore 47, S Lenoir 21
R2: Wheatmore 43, Northside 28
R1: Asheboro 42, S Nash 36
R1: W Brunswick 37, Union Pines 31
R2: W Brunswick 42, Asheboro 40
Location: Chatham Central HS
Location: Farmville Central
R1: E Surry 39, Chatham Central 36
R1: Voyager Academy (7-3) - bye
R2: Voyager Academy 40, E Surry 30
R1: Randleman def. Currituck
R1: Carrboro 47, Farmville Central 18
R2: Carrboro 63, Randleman 10

THURSDAY, FEB 2 - ROUNDS 3 & 4

Location: Voyager Academy
Location: Carrboro HS
R3: Rosewood 39, Uwharrie Charter 36
R3: Voyager 37, S Stanly 32

EAST REGIONAL FINALS

R4: Rosewood 54, Voyager Academy 12
R3: Carrboro 50, Wheatmore 21
R3: Mt Pleasant 31, Washington 30

EAST REGIONAL FINALS

R4: Carrboro 31, Mt Pleasant 30

2017 Wrestling State Championships

THU-SAT, FEB 16-18

INDIVIDUAL STATE CHAMPIONSHIPS - TEAM RESULTS

GREENSBORO COLISEUM

1A CHAMPIONSHIPS

2A CHAMPIONSHIPS

3A CHAMPIONSHIPS

WT WRESTLER SCH W L
106
STATE CHAMPION
 Hayden Waddell - SO (42-2)
UCA 3 0
120
Josh Poteat - SO (39-8)
UCA 0 2
145
SECOND PLACE
 Kris Anguiano - SR (34-6)
UCA 2 1
152
Branson Lambert - JR (37-10)
UCA 1 2
182
FOURTH PLACE
 Isaiah Martin - SO (19-4)
UCA 2 2
WT WRESTLER SCH W L
106
FIFTH PLACE
 Hayden Caldwell - JR (36-10)
WHS 2 2
113
Lee Stafford - SR (43-18)
THS 0 2
113 Osama Hanif - SR (22-10) RHS 0 2
120
STATE CHAMPION
 Ethan Oakley - FR (51-4)
PG 4 0
126 Alston Chambers - SO (20-12) WHS 0 2
126
STATE CHAMPION
 Nathan Oakley - SR (48-5)
PG 4 0
132
FOURTH PLACE
 Jared Niemitalo - JR (40-9)
WHS 3 2
138
Cain Steiner - JR (14-7)
RHS 0 2
138
THIRD PLACE
 Chase McKinney - JR (40-5)
WHS 4 1
145
Skylr Stinson - SR (31-14)
PG 1 2
145
Myles Somero - SR (29-20)
WHS 0 2
145
STATE CHAMPION
 Tyler Johnson - SR (53-1)
THS 4 0
152
Kristian Kessler - JR (16-22)
WHS 0 2
182
Chris Baker - SR (30-17)
WHS 0 2
195
Chris Roberts - SR (14-9)
RHS 0 2
220
THIRD PLACE
 Cody Hyatt - JR (30-4)
THS 4 1
285
Devin Daugherty - FR (29-13)
WHS 1 2
WT WRESTLER SCH W L
113 Ethan Stroud - SO (27-4) AHS 0 2
126 Bailey Mullen - SR (32-10) AHS 2 2
132
Austin Curry - JR (39-6)
AHS 2 2
152 Damyon McFarland - SR (33-9) AHS 0 2
152
FOURTH PLACE
 Talon Flowers - SR (40-8)
SWR 4 2
160 Brandon Mancilla - SO (31-11) SWR 0 2

2017 CHAMPIONSHIP TOURNAMENT RESULTS

MATCH RESULTS (UCA, PG, RHS, THS, WHS, AHS, SWR)


INDIVIDUAL REGIONALS

FRIDAY-SATURDAY, FEB 10-11

1A EAST REGIONAL 2A MID-EAST REGIONAL
3A MID-WEST REGIONAL
PRINCETON HIGH SCHOOL
WHEATMORE HIGH SCHOOL
MATCH RESULTS (ER, PG, RHS, THS, WHS)
PIEDMONT HIGH SCHOOL
MATCH RESULTS (AHS, SWR)

2016-17 RANDOLPH COUNTY WRESTLING

CENTRAL TAR HEEL
ALL-CONFERENCE
PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE

.