ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2021
2020 2019 2018 2017
2016 2015 2014 2013

.2021 Volleyball State Championships

SATURDAY, NOVEMBER 6
REYNOLDS COLISEUM, RALEIGH
.
1A STATE CHAMPIONSHIP - 6:30 PM
2A STATE CHAMPIONSHIP - 11:00 AM
3A STATE CHAMPIONSHIP - 1:30 PM
4A STATE CHAMPIONSHIP - 4:00 PM
Neuse Charter (26-3) 25 17 11 18
Union Academy (28-2) 20 25 25 25
Camden County (27-1) 13 25 20 18
SW Randolph (28-5) 25 18 25 25
Cedar Ridge (31-2) 25 19 25 25
North Iredell (26-2) 20 25 22 16
Green Level (26-1) 25 25 25
Ardrey Kell (31-2) 9 19 12

2021 STATE PLAYOFFS

1A WEST REGION
PIEDMONT ATHLETIC CONFERENCE TEAMS
2A WEST REGION
PIEDMONT ATHLETIC CONFERENCE TEAMS
3A WEST REGION
MID-PIEDMONT CONFERENCE TEAMS
ROUND ONE - SATURDAY, OCT 23
#30 Andrews (5-10) 8 9 14
#3 Uwharrie Charter (17-5) 25 25 25
.
.
.
.
.
.
.
.

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 26
#14 Cornerstone Charter (19-5) 23 20 23
#3 Uwharrie Charter (18-5) 25 25 25
.
.
.
.

ROUND THREE - THURSDAY, OCT 28
#11 Gray Stone Day (18-4) 21 18 14
#3 Uwharrie Charter (19-5) 25 25 25
.
.

ROUND FOUR - SATURDAY, OCT 30
#3 Uwharrie Charter (20-5) 17 25 12 20
#2 Murphy (22-2) 25 22 25 25
.
ROUND ONE - SATURDAY, OCT 23
#31 Forbush (6-13) 15 8 13
#2 SW Randolph (22-5) 25 25 25
#20 Pine Lake Prep (12-8) 22 22 16
#13 Randleman (18-6) 25 25 25
#24 Providence Grove (12-10) 19 20 20
#9 Maiden (17-8) 25 25 25
#25 Wheatmore (9-12) 27 25 25
#8 West Davidson (18-8) 25 23 20
#26 Trinity (10-12) 14 16 17
#7 West Stanly (22-4) 25 25 25

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 26
#18 Patton (17-5) 18 26 14
#2 SW Randolph (23-5) 25 28 25
#13 Randleman (19-6) 21 25 16 25 15
#4 Lincoln Charter (18-4) 25 13 25 19 12
#25 Wheatmore (10-12) 21 19 22
#9 Maiden (18-8) 25 25 25

ROUND THREE - THURSDAY, OCT 28
#7 West Stanly (24-4) 9 18 19
#2 SW Randolph (24-5) 25 25 25
#13 Randleman (20-6) 18 17 25 9
#5 Brevard (18-5) 25 25 17 25

ROUND FOUR - SATURDAY, OCT 30
#3 McMichael (24-6) 25 23 23 21
#2 SW Randolph (25-5) 22 25 25 25

REGIONAL FINALS - TUESDAY, NOV 2
 WEST REGIONAL
#2 SW Randolph (26-5) 21 25 28 20 15
#1 East Surry (26-1) 25 19 26 25 12
 EAST REGIONAL
#6 Bartlett Yancey (24-1) 9 22 13
#1 Camden County (26-0) 25 25 25
.
ROUND ONE - SATURDAY, OCT 23
#28 St Stephens (7-15) 25 22 26 29 9
#5 Central Davidson (20-6) 23 25 28 27 15
#17 Pisgah (15-7) 25 25 28
#16 Oak Grove (11-8) 16 19 26
#23 Ledford (11-10) 9 5 7
#10 Fred T Foard (22-3) 25 25 25
#29 North Davidson (10-11) 5 5 8
#4 Kings Mountain (18-2) 25 25 25
.
.

ROUND TWO - TUESDAY, OCT 26
#12 Crest (19-3) 21 25 25 25
#5 Central Davidson (21-6) 25 18 20 23
.

2021 CONFERENCE STANDINGS

PIEDMONT ATHLETIC 1A/2A CONF ALL
Southwestern Randolph 12 0 28 5
Randleman 9 3 20 7
Uwharrie Charter 8 4 20 6
Providence Grove 5 7 12 11
Wheatmore 4 8 10 13
Trinity 4 8 10 13
Eastern Randolph 0 12 4 15
MID-PIEDMONT 3A CONF ALL
Central Davidson 10 0 21 7
Oak Grove 7 3 11 9
Ledford 6 4 11 11
North Davidson 4 6 10 12
Asheboro 2 8 5 16
Montgomery Central 1 9 4 17

2021 CONFERENCE TOURNAMENTS

PIEDMONT ATHLETIC 1A/2A

MON, OCTOBER 18 - AT HIGHER SEEDS
#1 SW RANDOLPH BYE
#7 E RANDOLPH at #2 RANDLEMAN (3-0)
#6 TRINITY at #3 UWHARRIE CHARTER (3-0)
#5 WHEATMORE (3-1) at #4 PROVIDENCE GROVE

TUESDAY, OCTOBER 19
SEMI-FINALS AT HIGHER SEEDS - 6:00 PM
#5 WHEATMORE at #1 SW RANDOLPH (3-0)
#3 UWHARRIE CHARTER (3-0) at #2 RANDLEMAN

WEDNESDAY, OCTOBER 20
CHAMPIONSHIP AT SW RANDOLPH - 6:00 PM
#3 UWHARRIE CHARTER (3-2) at #1 SW RANDOLPH
   

MID-PIEDMONT  3A

MON, OCTOBER 18 - AT HIGHER SEEDS - 6:00 PM
#1 C DAVIDSON BYE
#2 OAK GROVE BYE
#6 MONTGOMERY CENTRAL at #3 LEDFORD (3-0)
#5 ASHEBORO at #4 N DAVIDSON (3-0)

TUESDAY, OCTOBER 19
SEMI-FINALS AT CENTRAL DAVIDSON
#4 N DAVIDSON vs #1 C DAVIDSON (3-0)
 #3 LEDFORD (3-1) vs #2 OAK GROVE

WEDNESDAY, OCTOBER 20
CHAMPIONSHIP AT CENTRAL DAVIDSON - 6:00 PM
#3 LEDFORD at #1 C DAVIDSON (3-0)

2021 RANDOLPH COUNTY VOLLEYBALL

PIEDMONT ATHLETIC ALL-CONFERENCE
MOST VALUABLE PLAYER Payton Shiflet, Southwestern Randolph
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR Coley Shiflet, Southwestern Randolph
COACH OF THE YEAR Darby Kennedy, Southwestern Randolph
COMPLETE LIST
MID-PIEDMONT ALL-CONFERENCE
MOST VALUABLE PLAYER Madison Tate, Central Davidson
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR Olivia Dixon, Oak Grove
COACH OF THE YEAR Monica Parsons, Central Davidson
RANDOLPH COUNTY SELECTIONS
Kaylen Nance (AHS)
COMPLETE LIST
. .

2021 VOLLEYBALL SCHEDULES

(Start times are approximate when varsity follows junior varsity games)

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

AUG 16

PG d. SEG 3-1
UCA d. Rich 3-0

AUG 17

PG d. LHS 3-0
RHS d. OG 3-0
THS d. Thom 3-0
ER d. JM 3-1
.

AUG 18

THS d. SG 3-0
UCA d. CGS 3-0
SWR d. AHS 3-0

PPD ED @ WHS

AUG 19

OG d. THS 3-0
RHS d. AHS 3-2
ER d. NR 3-0
WHS d. SWG 3-2

PPD ED @ PG

AUG 20

SWR d. WA 3-0
 (@ E Chapel Hill)

SAT AUG 21

RHS d. Starmount 3-0
Hough d. RHS 3-1
.
SA d. SWR 3-0
SWR d. WF 3-1
 (@ E Chapel Hill)

AUG 23

PG d. JM 3-0
RHS d. CD 3-1
WHS d. LHS 3-2
.

AUG 24

ER d. JM 3-0
PG d. SG 3-0
OG d. RHS 3-2
NWG d. WHS 3-0
SWR d. SWG 3-0
.

AUG 25

OG d. THS 3-1
UCA d. Rich 3-0
SWR d. AHS 3-0
EA d. ER 3-0

AUG 26

RHS d. AHS 3-0
THS d. Thom 3-0

CXL NR @ ER

AUG 27

AUG 30

AHS d. CC 3-0
RHS d. MC 3-0
6:00 UCA @ CD
SoRo d. WHS 3-2
SWR d. OG 3-1
.

AUG 31

*SWR d. PG 3-0
*THS d. WHS 3-1

*PPD ER @ RHS

SEP 1

ED d. PG 3-2
*SWR d. THS 3-0

SEP 2

*RHS d. WHS 3-1
UP d. AHS 3-0

*PPD PG @ UCA

SEP 3

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

SEP 6

SEP 7

*SWR d. RHS 3-0
*UCA d. THS 3-0

*PPD WHS @ ER

SEP 8

PG d. SG 3-0

*PPD AHS @ OG

SEP 9

*PG d. THS 3-0
*RHS d. UCA 3-2
AHS d. WHS 3-1

*PPD ER @ SWR

.

SEP 10


SAT SEP 11

Tri-Match @ SWR
McMichael d. SWR 3-1
W Stanly d. SWR 3-1
.

SEP 13

AHS d. PG 3-0
RHS d. MC 3-0
ED d. THS 3-1

PPD ER @ SD

.

SEP 14

*OG d. AHS 3-0
*RHS d. PG 3-0
*UCA d. ER 3-0
*SWR d. WHS 3-0

SEP 15

*CD d. AHS 3-0
*PG d. ER 3-1
THS d. HPC 3-0

SEP 16

*RHS d. THS 3-0
*UCA d. WHS 3-0
SWR d. CD 3-1
.

SEP 17


SAT SEP 18

*WHS d. ER 3-0

SEP 20

*SWR d. ER 3-0

PPD SG @ RHS

SEP 21

*THS d. ER 3-0
*WHS d. PG 3-1
*SWR d. UCA 3-1

*PPD AHS @ ND

.

SEP 22

*UCA d. PG 3-0
RHS d. CD 3-0

PPD AHS @ ER

SEP 23

*LHS d. AHS 3-1
*SWR d. PG 3-0
*RHS d. ER 3-1
*WHS d. THS 3-1
.

SEP 24

6:00 CGS @ UCA

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

SEP 27

ER d. SD 3-0
PG d. JM 3-0
THS d. Glenn 3-1

CXL SWR @ OG

SEP 28

*AHS d. MC 3-0
*UCA d. PG 3-1
*RHS d. WHS 3-1
*SWR d. THS 3-0
.

SEP 29

WHS d. AHS 3-0

SEP 30

*OG d. AHS 3-1
*WHS d. ER 3-0
*SWR d. RHS 3-0
*UCA d. THS 3-0

OCT 1

OCT 4

*RHS d. ER 3-0
THS d. HPC 3-0
WHS d. LHS 3-1

OCT 5

*CD d. AHS 3-0
*THS d. PG 3-0
*RHS d. UCA 3-1
*SWR d. ER 3-0
.

OCT 6

UCA d. CCS 3-0
PG d. AHS 3-0

OCT 7

*ND d. AHS 3-0
*PG d. RHS 3-1
*UCA d. ER 3-0
*SWR d. WHS 3-0

OCT 8

OCT 11

*ND d. AHS 3-2
SWR d. W Stanly 3-2

OCT 12

*LHS d. AHS 3-0
*PG d. ER 3-1
*RHS d. THS 3-1
*UCA d. WHS 3-0
.

OCT 13

OCT 14

*AHS d. MC 3-0
*THS d. ER 3-0
*PG d. WHS 3-1
*SWR d. UCA 3-0

OCT 15

OCT 18

PAC TOURNAMENT
.
MPC TOURNAMENT
.
 
.

OCT 19

PAC TOURNAMENT
.
MPC TOURNAMENT

OCT 20

PAC TOURNAMENT
.
MPC TOURNAMENT
.

OCT 21

OCT 22

.

.