ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2022
2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014

2019 Men's Tennis State Championships

SATURDAY, MAY 18
.

1A TEAM CHAMPIONSHIP

2A TEAM CHAMPIONSHIP
3A TEAM CHAMPIONSHIP
4A TEAM CHAMPIONSHIP
Bishop McGuinness
2
(17-1)
Research Triangle
5
(20-1)
Salisbury
4
(22-1)
Clinton
5
(22-1)
Marvin Ridge
2
(18-4)
Clayton 5
(19-0)
Myers Park
0
(18-4)
Green Hope
5
(16-0)

AREA QUALIFYING TEAMS

YADKIN VALLEY 1A TEAMS PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS MID-PIEDMONT 3A TEAMS
TEAM
#1 GRAY STONE DAY SCHOOL
  (FIRST ROUND BYE)
  LOST TO LINCOLN CHARTER (1-5)
#2 SOUTH STANLY
  LOST TO MT AIRY (0-9)
 
#WC NORTH ROWAN
  LOST TO T JEFFERSON (3-6)
TEAM
#1 TRINITY
  DEFEATED ST PAULS (5-1)
  LOST TO NCSSM (0-6)
#WC PROVIDENCE GROVE
  LOST TO NCSSM (0-6)
TEAM
#1 WALTER WILLIAMS
  DEFEATED SOUTHEAST GUILFORD (6-3)
  DEFEATED CONCORD (6-3)
  LOST TO COX MILL (0-6)
#2 SOUTHWESTERN RANDOLPH
  LOST TO COX MILL (1-5)
#WC SOUTHEAST GUILFORD
  LOST TO WILLIAMS (3-6)
.

2019 Men's Tennis Individual Championships

Friday-Saturday, May 10-11 - COMPLETE RESULTS
.
1A INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
CARY TENNIS PARK
2A INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
CARY TENNIS PARK
3A INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
BURLINGTON TENNIS CENTER
SINGLES CHAMPIONSHIP
Ryan Heider 6 6
 POLK COUNTY
John Hankinson 2 2
 RESEARCH TRIANGLE
DOUBLES CHAMPIONSHIP
Ronik Grewal / Seb. Rodriguez 6 7
 RESEARCH TRIANGLE
Ben McQuaid / Kolbe McQuade 2 5
 VOYAGER ACADEMY
SINGLES CHAMPIONSHIP
Brann Reid 6 6
 NEWTON-CONOVER
Alexandre Haran 1 0
 CLINTON
DOUBLES CHAMPIONSHIP
Chris Hartzell / Brenner White 6 7
 LEDFORD
Ethan McGee / Leo Schiavinato 2 5
 SALISBURY
SINGLES CHAMPIONSHIP
Banks Evans 6 6 7
 CLAYTON
Zach Theodossiou 4 7 6
 ASHEVILLE
DOUBLES CHAMPIONSHIP
Will Crane / Ryan Mangiapane 6 6 7
 HOUGH
Joe Wayand / Peter Glenn 0 7 3
 CARDINAL GIBBONS
PAC 7 2A QUALIFIERS
Felix Sifuentes
  JORDAN-MATTHEWS
MID-PIEDMONT 3A QUALIFIERS
Wes Koehler
  SOUTHWESTERN RANDOLPH

2019 MEN'S TENNIS STANDINGS

1A Yadkin Valley Conf All
Gray Stone Day 14 0 16 1
South Stanly 12 2 13 2
North Rowan 8 6 9 7
North Moore 8 6 8 6
North Stanly 8 6 8 6
Albemarle 3 11 3 11
Uwharrie Charter 1 11 1 11
South Davidson 0 12 0 12
2A PAC 7  Conf All
Trinity 10 0 11 1
Providence Grove 8 2 8 4
Wheatmore 6 4 6 4
Jordan-Matthews 3 7 4 9
Randleman 1 7 1 9
Eastern Randolph 0 4 0 4
T W Andrews 0 4 0 4
3A Mid-Piedmont Conf All
Walter Williams 10 1 12 1
Southwestern Randolph 10 2 11 4
Southeast Guilford 9 3 11 4
Asheboro 6 6 6 8
Southern Alamance 4 7 6 8
Southern Guilford 1 10 3 10
Eastern Guilford 0 11 0 12

2019 YADKIN VALLEY
ALL-CONFERENCE
2019 PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE
2019 MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE

PLAYER OF THE YEAR

Bryce Nguyen (THS)

COACH OF THE YEAR

Jeremy Taylor (PG)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:

 Raymand Pang (PG)

 Daniel Ellison (PG)
 Walter Johnson (PG)
 Travis Baxter (RHS)
 Jonah Lopez (RHS)
 Jack McCroskey (THS)
 Bryce Nguyen (THS)
 Quinton O'Hara (THS)
 Bryce Ingram (THS)
 Logan Somero (WHS)
 Jagur Williams (WHS)
 Ryan Smith (WHS)

PLAYER OF THE YEAR

 Wes Koehler (SWR)

COACH OF THE YEAR

 John Osborne (WW)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
 Carter Allgood (AHS)
 Wesley Britt (AHS)
 Ben Cross (SWR)
 Wes Koehler (SWR)
 Dylan Sweet (SWR)

.