ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE
2021-22
2020-21 2019-20 2018-19 2017-18
2016-17 2015-16 2014-15 2013-14

2022 Swimming & Diving Championships

February 10-12, 2021

1A/2A STATE CHAMPIONS

LINCOLN CHARTER (WOMEN)

COMMUNITY SCHOOL OF DAVIDSON (MEN)

3A STATE CHAMPIONS

CARRBORO (WOMEN)

CARRBORO (MEN)

4A STATE CHAMPIONS

MYERS PARK (WOMEN)

GREEN HOPE (MEN)

.

2022 STATE CHAMPIONSHIPS

Triangle Aquatic Center, Cary

1A/2A CHAMPIONSHIPS
SATURDAY, FEBRUARY 12
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)
3A CHAMPIONSHIPS
FRIDAY, FEBRUARY 11
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)
4A CHAMPIONSHIPS
THURSDAY, FEBRUARY 10
9 AM (PRELIMS) - 4:45 PM (FINALS)

PAC 7 CHAMPIONSHIP MEET QUALIFIERS

QUAL PRELIM FINALS
PL SWIMMER SCH M/F EVENT PLACE PLACE TIME
3 Spencer Hall, Sr WHS M 100 Butterfly 3 4 53.51
5 Spencer Hall, Sr WHS M 50 Freestyle 6 6 22.11
-- Sydney Hall, Fr WHS F 100 Butterfly 19 17 --
-- Sydney Hall, Fr WHS F 200 Freestyle 18 21 --
-- WHEATMORE M 400 Freestyle Relay 24 19 --
(Thomas Crews, So, Jude Leonard, Jr, Porter Grimes, Sr, Spencer Hall, Sr)

.

MPC CHAMPIONSHIP MEET QUALIFIERS

QUAL PRELIM FINALS
PL SWIMMER SCH M/F EVENT PLACE PLACE TIME
8 Maci Columbia, Fr AHS F 100 Breaststroke 11 8 1:15.59
12 Maci Columbia, Fr AHS F 500 Freestyle 11 -- 5:32.35
-- ASHEBORO F 400 Freestyle Relay 16 17 --
(Madison Burnette, Jr, Fiona Wolfe-Roberts, Sara Cornelison, Jr, Maci Columbia, Fr)
2 Jenna Koh, Jr LHS F 100 Breaststroke 2 2 1:07.92
4 Connor Cayer, Jr CD M 50 Freestyle 2 5 22.07
4 Connor Cayer, Jr CD M 100 Freestyle 4 5 47.62
6 Jenna Koh, Jr LHS F 50 Freestyle 7 6 25.42
7 Cassidy Grubb, Jr OG F 50 Freestyle 6 8 25.52
11 Cassidy Grubb, Jr OG F 100 Freestyle 9 10 57.22
14 Caden Leonard, Sr CD M 100 Backstroke 17 14 1:01.67
15 Hayden Lee, Sr OG M 50 Freestyle 19 15 24.01
16 Joshua Vogl OG M 200 Freestyle 18 16 2:03.32
16 NORTH DAVIDSON F 200 Freestyle Relay 17 14 1:53.77
12 OAK GROVE M 200 Freestyle Relay 12 14 1:38.66
12 OAK GROVE F 400 Freestyle Relay 12 14 4:16.15
12 CENTRAL DAVIDSON M 400 Freestyle Relay 13 14 3:37.49
15 NORTH DAVIDSON F 400 Freestyle Relay 15 12 4:19.81
-- Jay Sams, Sr OG M 50 Freestyle 22 18 23.95
-- Caden Leonard, Sr CD M 50 Freestyle 24 24 24.22
-- Hayden Lee, Sr OG M 100 Breaststroke 17 17 --
-- Joshua Vogl OG M 100 Breaststroke 22 23 --
-- LEDFORD F 200 Freestyle Relay 15 18 --
-- LEDFORD F 200 Medley Relay 19 20 --
-- CENTRAL DAVIDSON M 200 Medley Relay 16 17 --
-- OAK GROVE M 400 Freestyle Relay 17 17 --
Chase Sheffield, So LHS M 100 Backstroke 21
.

2022 REGIONAL MEETS

1A/2A CENTRAL
FRIDAY, FEBRUARY 4  (4:30 PM)
Greensboro Aquatic Center
3A CENTRAL
SATURDAY, FEBRUARY 5  (9:00 AM)
Greensboro Aquatic Center
EVENT M/F SWIMMER PLACE TIME
100 Butterfly M Spencer Hall, Sr (WHS) 2 53.84
50 Freestyle M Spencer Hall, Sr (WHS) 3 22.36
200 IM M Ashton Taylor, Fr (PG) 13 2:45.59
50 Freestyle M Mason Lewis, Sr (THS) 18 25.78
200 Freestyle W Sydney Hall, Fr (WHS) 5 2:13.17
100 Butterfly W Sydney Hall, Fr (WHS) 7 1:08.83
100 Butterfly M Thomas Crews, So (WHS) 12 1:12.61
100 Butterfly M Jude Leonard, Jr (WHS) 14 1:13.70
200 Med Relay W Wheatmore 19 2:37.16
(Victoria Joyce, Jr, Emily Cribbs, So,
Elizabeth Underwood, Sr, Ava Williamson, So)
200 Med Relay M Wheatmore 15 2:17.92
(Jace Leonard, Jr, Thomas Crews, So,
Jude Leonard, Jr, Porter Grimes, Sr)
200 Free Relay W Wheatmore 15 2:07.76
(Sydney Hall, Fr, Victoria Joyce, Jr,
Paislee Hollifield, Ava Williamson, So)
200 Free Relay M Wheatmore 11 1:46.51
(Thomas Crews, So, Jude Leonard, Jr,
Porter Grimes, Sr, Spencer Hall, Sr)
400 Free Relay W Wheatmore 12 4:53.28
(Sydney Hall, Fr, Madeline Brown, So,
Paislee Hollifield, Ava Williamson, So)
400 Free Relay M Wheatmore 8 4:04.99
(Thomas Crews, So, Jude Leonard, Jr,
Porter Grimes, Sr, Spencer Hall, Sr)
 
EVENT M/F SWIMMER PLACE TIME
50 Freestyle W
Madison Burnette, Jr (AHS)
15 28.88
50 Freestyle M Tyler Smith, So (AHS) 10 24.90
100 Butterfly W Fiona Wolfe-Roberts (AHS) 13 1:14.11
100 Backstroke W
Sara Cornelison, Jr (AHS)
20 1:22.37
100 Backstroke M Tyler Smith, So (AHS) 13 1:11.01
100 Breaststroke W
Maci Columbia, Fr (AHS)
5 1:15.47
100 Breaststroke W Sophia Roman, So (AHS) 20 1:27.35
100 Breaststroke M Seth Hydzik, Jr (AHS) 17 1:19.51
200 Freestyle W Addison Trogdon (AHS) 18 2:51.22
200 IM W
Fiona Wolfe-Roberts (AHS)
9 2:38.56
200 IM W Sophia Roman, So (AHS) 12 2:55.81
200 IM W Sara Cornelison, Jr (AHS) 15 3:04.51
500 Freestyle W Maci Columbia, Fr (AHS) 4 5:34.82
200 Med Relay W Asheboro 11 2:13.05
(Fiona Wolfe-Roberts, Maci Columbia, Fr,
Sophia Roman, So, Madison Burnette, Jr)
200 Med Relay M
Asheboro
13 2:30.44
(Leo Para, Sr, Seth Hydzik, Jr,
Gustavo Organista, Fr, William Kelley, Jr)
200 Free Relay W Asheboro 12 2:09.01
(Madison Burnette, Jr, Sophia Roman, So,
Kimberly Alvarado, Sr, Sara Cornelison, Jr)
200 Free Relay M Asheboro 14 1:53.30
(Seth Hydzik, Jr, Gustavo Organista, Fr,
Tyler Smith, So, Leo Para, Sr)
400 Free Relay W Asheboro 3 4:23.78
(Madison Burnette, Jr, Fiona Wolfe-Roberts,
Sara Cornelison, Jr, Maci Columbia, Fr)
400 Free Relay M Asheboro 12 4:34.87
(Seth Hydzik, Jr, Gustavo Organista, Fr,
Tyler Smith, So, Leo Para, Sr)

2021-22 MID-PIEDMONT CONFERENCE
CHAMPIONSHIPS
WOMEN'S TEAM RESULTS
1 NORTH DAVIDSON 288
2 OAK GROVE 254
3 LEDFORD 215
4 ASHEBORO 195
5 CENTRAL DAVIDSON 86
6 MONTGOMERY CENTRAL 81
MEN'S TEAM RESULTS
1 OAK GROVE 347
2 NORTH DAVIDSON 265
3 CENTRAL DAVIDSON 196
4 LEDFORD 188
5 ASHEBORO 77
6 MONTGOMERY CENTRAL 53
.

2021-2022 SWIMMING ALL-CONFERENCE

PIEDMONT ATHLETIC 1A/2A CONFERENCE
WOMEN'S SWIMMER OF THE YEAR
  Sydney Hall, Wheatmore
WOMEN'S COACH OF THE YEAR
  Michelle Hinson, Wheatmore
MEN'S SWIMMER OF THE YEAR
  Spencer Hall, Wheatmore
MEN'S COACH OF THE YEAR
  Michelle Hinson, Wheatmore
RANDOLPH COUNTY SELECTIONS
.
MID-PIEDMONT 3A CONFERENCE
WOMEN'S SWIMMER OF THE YEAR
  Jenna Koh, Ledford
WOMEN'S COACH OF THE YEAR
  Rachel Greene, Oak Grove
RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
Maci Columbia, Asheboro
Fiona Wolfe-Roberts, Asheboro
MEN'S SWIMMER OF THE YEAR
  Connor Cayer, Central Davidson
MEN'S COACH OF THE YEAR
  Rachel Greene, Oak Grove
COMPLETE LIST
.

.

.