ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE


2018 FINAL CONFERENCE WOMEN'S SOCCER STANDINGS

3A Mid-Piedmont Conf All
Southern Alamance 12 0 18 3 0
Asheboro 10 2 16 3 1
Southeast Guilford 7 5 15 7 1
Walter Williams 7 5 9 8 1
SW Randolph 4 8 7 12 0
Southern Guilford 2 10 4 15 0
Eastern Guilford 0 12 2 14 0
2A PAC 7  Conf All
Trinity 11 0 18 5 0
Wheatmore 7 4 11 8 0
Randleman 7 4 9 11 1
Jordan-Matthews 7 4 9 6 0
Providence Grove 3 8 5 13 0
Eastern Randolph 0 10 0 11 1
1A Yadkin Valley Conf All
Gray Stone Day 14 0 15 3 2
South Davidson 11 3 13 5 1
North Moore 11 3 13 4 0
West Montgomery 8 6 8 9 0
North Stanly 6 8 7 9 1
Uwharrie Charter 4 10 4 13 0
South Stanly 2 12 2 12 0
North Rowan 0 14 0 17 0
NCCSA District 2 Conf All
Alamance Christian 10 0 15 0 0
Faith Christian 5 4 7 5 1
Vandalia Christian 6 5 9 6 1
Fayetteville Street 1 8 1 10 0

2018 MID-PIEDMONT
ALL-CONFERENCE
2018 PIEDMONT ATHLETIC
ALL-CONFERENCE

OFFENSIVE PLAYER  OF THE  YEAR

Claire Causey (SA)

DEFENSIVE PLAYER  OF THE  YEAR

Courtney Britt (SA)

COACH OF THE YEAR

Jeremy Krist (WW)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
Rachel Luna (AHS)
Madison Priest (AHS)
Grace Roberts (AHS)
Annabeth Trotter (AHS)
Emma Trotter (AHS)
Kayla Blankenship (SWR)
Kassidy Driver (SWR)

OFFENSIVE PLAYER  OF THE  YEAR

Alexa Altizer (THS)

DEFENSIVE PLAYER  OF THE  YEAR

Lauren Welbourn

COACH OF THE YEAR

Mike Sink (THS)

RANDOLPH COUNTY SELECTIONS:
Navelli Gonzalez (THS)
Maddy Grissett (THS)
Maddie Sykes (THS)
Carson Brown (THS)
Anna Kate Patterson (THS)
Brisa Raya (ER)
Mandy Goode (RHS)
Karol Jaimes (RHS)
Lyssa Nelson (RHS)
Mackenzie Allison (RHS)
Alecia Johnson (RHS)
Emma Baynard (WHS)
Kristina Eli (WHS)
Savanna Spruill (WHS)
Taylor Comer (WHS)
Micheleigh Higgins (WHS)
Olivia Frankel (PG)
Daisy Suarez (PG)

2018 STATE PLAYOFFS

4A STATE CHAMPIONSHIP
NCSU, RALEIGH
3A STATE CHAMPIONSHIP
NCSU, RALEIGH
2A STATE CHAMPIONSHIP
NCSU, RALEIGH
1A STATE CHAMPIONSHIP
NCSU, RALEIGH
FUQUAY-VARINA (18-4-2) 1
MYERS PARK (21-1-1) 0
CHAPEL HILL (19-1-1) 1
COX MILL (19-3-2) 0
FIRST FLIGHT (25-2-1) 6
LAKE NORMAN CHARTER (22-1-1) 1
UNION ACADEMY (25-1-0) 6
FRANKLIN ACADEMY (25-2-1) 1

MID-PIEDMONT 3A TEAMS

PIEDMONT ATHLETIC 2A TEAMS

YADKIN VALLEY 1A TEAMS

CHRISTIAN CAROLINA AA TEAMS

STATE CHAMPIONSHIP
SATURDAY, MAY 12
(AT WILSON CHRISTIAN ACADEMY)
#1E WILSON CH. (13-2-1) 2
#1W ALAMANCE CH. (15-0-0) 3
. .
ROUND TWO - SATURDAY, MAY 12
(AT HIGHER SEED)
WEST REGIONAL
#13 ASHEBORO (16-3-1) 0
#4 T C ROBERSON (18-4-1) 5
 .
EAST REGIONAL
#17 J H ROSE (14-6-2)  2
#1 SOUTHERN ALAMANCE (18-3-0)  1
ROUND TWO - SATURDAY, MAY 12
(AT HIGHER SEED)
EAST REGIONAL
#16 RANDLEMAN (9-11-1) 0
#1 DIXON (21-2-1) 5
 .
#11 CURRITUCK COUNTY (18-4-0) 3
#6 TRINITY (18-5-0) 1
ROUND TWO - SATURDAY, MAY 12
(AT HIGHER SEED)
WEST REGIONAL
#13 COMM. SCH. OF DAVIDSON (13-8-2) 4
#4 GRAY STONE DAY (15-3-2) 0
 .
#10 SOUTH DAVIDSON (13-5-1) 0
#7 POLK COUNTY (12-7-0)  3
  .
 .EAST REGIONAL
#14 NORTH MOORE (13-4-0) 1
#3 NEUSE CHARTER (16-2-0) 4
STATE SEMIFINALS
FRIDAY, MAY 11
(AT WILSON CHRISTIAN ACADEMY)
#2E FRIENDSHIP CH. (9-5-2) 0
#1W ALAMANCE CH. (14-0-0) 3
 .
#3E HILLTOP CH. (8-7-0) 1
#1E WILSON CH. (13-1-1) 3
ROUND ONE - WEDNESDAY, MAY 9
(AT HIGHER SEED)
WEST REGIONAL
#20 FORESTVIEW (14-6-0) 0
#13 ASHEBORO (16-2-1) 3
 .
#27 SOUTHEAST GUILFORD (15-7-1) 0
#6 KINGS MOUNTAIN (16-4-1) 4
.
EAST REGIONAL
#25 WILLIAMS (9-8-1) 0
#8 CLAYTON (16-4-2) 7
.
#32 SMITHFIELD-SELMA (7-12-0) 0
#1 SOUTHERN ALAMANCE (18-2-0) 9
ROUND ONE - WEDNESDAY, MAY 9
(AT HIGHER SEED)
WEST REGIONAL
#29 WHEATMORE (11-8-0) 0
#4 FORBUSH (21-2-1) 4
.
EAST REGIONAL
 #17 GREENE CENTRAL (12-7-1) 2
#16 RANDLEMAN (9-10-1) 8
.
#23 JORDAN-MATTHEWS (9-6-0) 0
#10 RICHLANDS (19-1-2) 1
.
#27 SOUTHWEST EDGECOMBE (13-6-0) 1
#6 TRINITY (18-4-0) 8
ROUND ONE - WEDNESDAY, MAY 9
(AT HIGHER SEED)
WEST REGIONAL
BYE
#4 GRAY STONE DAY (15-2-2)
 .
#23 MITCHELL (4-12-0) 1
#10 SOUTH DAVIDSON (13-4-1) 2
.
EAST REGIONAL
#19 VANCE CHARTER (7-10-1) 0
#14 NORTH MOORE (13-3-0) 3
.
#20 W MONTGOMERY (8-9-0)
2
#13 ROXBORO COMMUNITY (11-5-0)
3
ROUND ONE - TUESDAY, MAY 8
(AT HIGHER SEED)
#3W FAITH CH. (7-5-1) 1
#2E FRIENDSHIP CH. (9-4-2) 2
 .
 #4E WILMINGTON CH. (2-7-1) 0
 #1W ALAMANCE CH. (13-0-0) 3
.
#4W VANDALIA CH. (9-6-1) 0
#1E WILSON CH. (12-1-1) 4