North Carolina State Tournaments


2022

Champion: Wilmington Post 10

Tournament Host:  Fuquay-Varina Post 116
DIVISION TIME Tuesday, July 26 - RECAP
STRIPES 10:00 WILMINGTON 4 QUEEN CITY 1
STRIPES 1:00 PITT COUNTY 5 ROWAN COUNTY 2   (11 inn)
STARS 7:11 CHERRYVILLE 6 HOPE MILLS 4
STARS 9:50 RANDOLPH COUNTY 6 FUQUAY-VARINA 0
Wednesday, July 27 - RECAP
STRIPES 10:00 QUEEN CITY 10 PITT COUNTY 7
STARS 1:00 RANDOLPH COUNTY 6 HOPE MILLS 1
STRIPES 4:30 ROWAN COUNTY 5 WILMINGTON 4
STARS 7:30 FUQUAY-VARINA 10 CHERRYVILLE 3
Thursday, July 28 - RECAP
STRIPES 10:00 WILMINGTON 2 PITT COUNTY 1
STARS 1:00 CHERRYVILLE 7 RANDOLPH COUNTY 3
STRIPES 4:30 QUEEN CITY 4 ROWAN COUNTY 1
STARS 7:30 FUQUAY-VARINA 12 HOPE MILLS 4
Friday, July 29 - Semi-finals - RECAP
4:30 QUEEN CITY 6 RANDOLPH COUNTY 1
7:30 WILMINGTON 14 FUQUAY-VARINA 4
Saturday, July 30 - Championship - RECAP
1:00 WILMINGTON 3 QUEEN CITY 0


2021

Champion: Fuquay-Varina Post 116

Tournament Host:  Cherryville Post 100
DIVISION TIME Wednesday, July 28
STARS 10:00 ROWAN COUNTY 3 PORT CITY 2
STRIPES 1:00 WILMINGTON 6 RUTHERFORD COUNTY 3
STRIPES 4:00 FUQUAY-VARINA 10 KANNAPOLIS 2
STARS 7:00 CHERRYVILLE 8 WAYNE COUNTY 2
Thursday, July 29
STRIPES 10:00 KANNAPOLIS 9 RUTHERFORD COUNTY 4
STARS 1:00 WAYNE COUNTY 7 PORT CITY 6
STARS 4:00 FUQUAY-VARINA 11 WILMINGTON 3
STRIPES 7:00 CHERRYVILLE 17 ROWAN COUNTY 1
Friday, July 30
STRIPES 10:00 RUTHERFORD COUNTY 15 FUQUAY-VARINA 5
STARS 1:00 ROWAN COUNTY 7 WAYNE COUNTY 4
STARS 4:00 CHERRYVILLE 12 PORT CITY 9
STRIPES 7:00 WILMINGTON 15 KANNAPOLIS 1
Saturday, July 31 - Semi-finals
4:00 FUQUAY-VARINA 12 ROWAN COUNTY 7
7:00 WILMINGTON 17 CHERRYVILLE 10
Sunday, August 1 - Championship
3:00 FUQUAY-VARINA 8 WILMINGTON 6


2020

NO TOURNAMENT
(DUE TO COVID-19)

Tournament Host:  Kings Mountain Post 155


2019

Champion: Wilmington Post 10

Tournament Host:  Cherryville Post 100
DIVISION TIME Friday, July 26
STRIPES 10:30 WILMINGTON 12 GASTON BRAVES 7
STRIPES 1:30 FUQUAY-VARINA 12 DAVIDSON COUNTY 2
STARS 4:30 RANDOLPH COUNTY 7 UNION COUNTY 3
STARS 7:30 CHERRYVILLE 10 KINSTON 1
Saturday, July 27
STARS 10:30 KINSTON 5 RANDOLPH COUNTY 4
STRIPES 1:30 GASTON BRAVES 10 DAVIDSON COUNTY 6
STARS 4:30 CHERRYVILLE 1 UNION COUNTY 0
STRIPES 7:30 FUQUAY-VARINA 3 WILMINGTON 2
Sunday, July 28
STRIPES 11:00 GASTON BRAVES 8 FUQUAY-VARINA 7  (10 innings)
STARS 3:00 UNION COUNTY 9 KINSTON 6
STRIPES 6:15 WILMINGTON 7 DAVIDSON COUNTY 1
STARS 9:00 RANDOLPH COUNTY 5 CHERRYVILLE 4
Monday, July 29 - Semi-finals
4:30 FUQUAY-VARINA 3 RANDOLPH COUNTY 0
7:30 WILMINGTON 14 CHERRYVILLE 12
Tuesday, July 30 - Championship
4:00 WILMINGTON 11 FUQUAY-VARINA 5


2018

Champion: Wilmington Post 10

Tournament Host:  High Point Post 87
DIVISION TIME LOC Thursday, July 26
STARS 4:00 FF WILMINGTON 2 GARNER 1  (8 innings)
STARS 7:00 FF HIGH POINT 5 SHELBY 0
STRIPES 4:00 HPU PITT COUNTY 11 WHITEVILLE 6
STRIPES 7:00 HPU ROWAN COUNTY 6 CALDWELL COUNTY 2
Friday, July 27
STRIPES 4:00 FF WHITEVILLE 6 CALDWELL CO 4 (8 innings)
STRIPES 7:00 FF PITT COUNTY 9 ROWAN COUNTY 2
STARS 4:00 UNC-G GARNER 7 HIGH POINT 5
STARS 7:00 UNC-G SHELBY 11 WILMINGTON 5
Saturday, July 28
STARS 4:00 FF SHELBY 6 GARNER 5
STARS 7:00 FF WILMINGTON 11 HIGH POINT 1
STRIPES 4:00 UNC-G ROWAN COUNTY 7 WHITEVILLE 3
STRIPES 7:00 UNC-G CALDWELL COUNTY 4 PITT COUNTY 0
Sunday, July 29 - Semi-finals
4:00 FF WILMINGTON 4 PITT COUNTY 0
7:00 FF SHELBY 4 ROWAN COUNTY 3
Monday, July 30 - Championship
4:00 FF WILMINGTON 8 SHELBY 3


2017

Champion: Randolph County Post 45

Tournament Host:  Pitt County Post 39
Friday, July 21
Game 1: 9:00 II-1 Wilmington 5 I-2 Garner 4
Game 2: 12:00 III-1 Randolph County 9 IV-2 Shelby 5
Game 3: 4:00 III-2 Rowan County 9 IV-1 Cherryville 3
Game 4: 7:30 II-1 Pitt County 6 II-2 Hope Mills 5
Saturday, July 22
Game 5: 9:00 I-2 Garner 7 IV-1 Cherryville 3 (32-8)
Game 6: 12:00 II-2 Hope Mills 13 IV-2 Shelby 11 (22-10)
Game 7: 4:00 II-1 Wilmington 12 III-2 Rowan County 11
Game 8: 7:00 III-1 Randolph County 13 II-1 Pitt County 5
Sunday, July 23
Game 9: 12:00 III-2 Rowan County 17 II-2 Hope Mills 3 (20-11)
Game 10: 4:00 II-1 Pitt County 17 I-2 Garner 7 (25-7)
Game 11: 7:00 III-1 Randolph County 14 II-1 Wilmington 9
Monday, July 24
Game 12: 4:00 II-1 Wilmington 9 III-2 Rowan County 8 (33-5)
Game 13: 7:00 III-1 Randolph County 13 II-1 Pitt County 6 (27-6)
Tuesday, July 25
Game 14: 1:00 III-1 Randolph County 16 (33-8) II-1 Wilmington 2 (26-5)


2016

Champion: Rowan County Post 342

Tournament Host:  Union County Post 535
Friday, July 22
Game 1: 9:30 I-1 Pitt County 13 IV-2 Caldwell County 3
Game 2: 12:30 II-2 Whiteville 7 III-1 High Point 6
Game 3: 4:30 III-2 Rowan County 7 II-1 Wilmington 4
Game 4: 7:30 I-1 Garner 9 IV-1 Union County 4
Saturday, July 23
Game 5: 9:30 IV-2 Caldwell County 4 II-1 Wilmington 2
Game 6: 12:30 IV-1 Union County 6 III-1 High Point 2
Game 7: 4:30 III-2 Rowan County 7 I-1 Pitt County 2
Game 8: 7:30 II-2 Whiteville 12 I-1 Garner 4
Sunday, July 24
Game 9: 12:30 IV-1 Union County 10 I-1 Pitt County 9
Game 10: 4:30 IV-2 Caldwell County 4 I-1 Garner 3
Game 11: 7:30 III-2 Rowan County 10 II-2 Whiteville 1
Monday, July 25
Game 12: 1:00 IV-1 Union County 14 II-2 Whiteville 3
Game 13: 7:00 III-2 Rowan County 8 IV-2 Caldwell County 5
Tuesday, July 26
Game 14: 1:00 III-2 Rowan County 3 IV-1 Union County 2


2015

Champion: Rowan County Post 342

Tournament Host:  Rowan County Post 342
Friday, July 24
Game 1: 9:00 II-1 Hope Mills 6 IV-2 Caldwell County 2
Game 2: 12:00 III-3 E Randolph 8 IV-1 Haywood County 3
Game 3: 3:00 III-2 High Point 15 I-1 Garner 7
Game 4: 7:00 III-1 Rowan County 12 I-2 Wilson 2
Saturday, July 25
Game 5: 9:30 IV-2 Caldwell County 4 I-1 Garner 3     (11)
Game 6: 12:30 I-2 Wilson 8 IV-1 Haywood County 1
Game 7: 4:30 II-1 Hope Mills 6 III-2 High Point 5
Game 8: 7:30 III-1 Rowan County 11 III-3 E Randolph 1
Sunday, July 26
Game 9: 12:30 III-2 High Point 13 I-2 Wilson 3
Game 10: 4:30 IV-2 Caldwell County 7 III-3 E Randolph 3
Game 11: 7:30 III-1 Rowan County 12 II-1 Hope Mills 8
Monday, July 27
Game 12: 1:00 III-2 High Point 4 II-1 Hope Mills 1
Game 13: 7:00 III-1 Rowan County 6 IV-2 Caldwell County 3
Tuesday, July 28
Game 14: 1:00 III-1 Rowan County 4 III-2 High Point 3


2014

Champion: Shelby Post 82

Tournament Host:  Davidson County Post 8
Friday, July 25
Game 1:  IV-1 Shelby 3 II-2 Hope Mills 1
Game 2:  IV-2 Gaston 4 II-2 Wilmington 3
(Game 2 at Finch Field)
Game 3:  III-1 High Point 11 I-2 Wayne County 8
Game 4:  III-2 Davidson County 9 I-1 Garner 5
Saturday, July 26
Game 5:  I-2 Wayne County 8 II-2 Hope Mills 7
Game 6:  II-2 Wilmington 16 I-1 Garner 4
Game 7:  III-1 High Point 12 IV-1 Shelby 5
Game 8:  IV-2 Gaston 7 III-2 Davidson County 4
Sunday, July 27
(High Point Eliminated)
Game 9:  II-2 Wilmington 7 III-2 Davidson County 5
Game 10:  IV-1 Shelby 8 I-2 Wayne County 4
Monday, July 28
Game 11:  IV-2 Gaston 8 IV-1 Shelby 1
Game 12:  II-2 Wilmington 5 I-2 Wayne County 3
Game 13:  IV-1 Shelby 4 II-2 Wilmington 2
Tuesday, July 29
Game 14:  IV-1 Shelby 10 IV-2 Gaston 6
Game 15:  IV-1 Shelby 7 IV-2 Gaston 2


2013

Champion: Wilmington Post 10

Tournament Host:  Wilson Post 13
Friday, July 26
Game 1:  Shelby 4 Kernersville 1
Game 2:  Lincoln County 5 Randolph County 3
Game 3:  Garner 4 Jacksonville 2
Game 4:  Wilmington 9 Wilson 1
Saturday, July 27
Game 5:  Kernersville 4 Jacksonville 3
Game 6:  Randolph County 11 Wilson 5
Game 7:  Garner 6 Shelby 3    (10)
Game 8:  PPD - Rain
Sunday, July 28
Game 8:  Wilmington 13 Lincoln County 11
Game 9:  Randolph County 10 Shelby 6
Game 10:  Kernersville 12 Lincoln County 0
Game 11:  Wilmington 6 Garner 5
Monday, July 29
Game 12:  Randolph County vs Garner Garner forfeit / appeal / overturned
Game 13:  Kernersville 6 Wilmington 5
Tuesday, July 30
Game 12:  Randolph County 8 Garner 4
Game 14:  Kernersville 6 Randolph County 1
Wednesday, July 31
Game 15:  Wilmington 3 Kernersville 2


2012

Champion: Wilmington Post 10

Tournament Host:  Caldwell County Post 29
Wednesday, August 1
Game 1: 9:30 II-1 Whiteville 14 III-2 Randolph County 6
Game 2: 12:30 II-2 Wilmington 13 III-1 High Point 7
Game 3: 4:30 IV-1 Cherryville 4 I-2 Apex 3
Game 4: 7:30 IV-2 Caldwell County 14 I-1 Pitt County 1
Thursday, August 2
Game 5: 9:30 III-2 Randolph County 6 I-2 Apex 1
Game 6: 12:30 I-1 Pitt County 9 III-1 High Point 8
Game 7: 4:30 IV-1 Cherryville 9 II-1 Whiteville 4
Game 8: 7:30 II-2 Wilmington 9 IV-2 Caldwell County 7
Friday, August 3
Game 9: 12:30 I-1 Pitt County 6 II-1 Whiteville 5
Game 10: 4:30 IV-2 Caldwell County 6 III-2 Randolph County 3
Game 11: 7:30 II-2 Wilmington 16 IV-1 Cherryville 5
Saturday, August 4
Game 12: 3:00 IV-1 Cherryville 5 IV-2 Caldwell County 1
Game 13: 7:00 II-2 Wilmington 20 I-1 Pitt County 8
Sunday, August 5
Game 14: 2:30 II-2 Wilmington 11 IV-1 Cherryville 1


2011

Champion: Cherryville Post 100

Tournament Host:  Morehead City Post 46
Friday, July 22
Game 1: 10:00 III-2 Rowan County 6 I-1 Wayne County 4
Game 2: 1:00 III-1 High Point 11 I-2 Cary 7
Game 3: 4:30 II-1 Wilmington 12 IV-2 Hickory 4
Game 4: 7:30 IV-1 Cherryville 13 II-2 Morehead City 1
Saturday, July 23
Game 5: 10:00 I-1 Wayne County 14 IV-2 Hickory 0
Game 6: 1:00 II-2 Morehead City 11 I-2 Cary 7
Game 7: 4:30 II-1 Wilmington 5 III-2 Rowan County 4
Game 8: 7:30 IV-1 Cherryville 7 III-1 High Point 0
Sunday, July 24
Game 9: 12:30 III-2 Rowan County 11 II-2 Morehead City 7
Game 10: 4:30 I-1 Wayne County 11 III-1 High Point 7
Game 11: 7:30 IV-1 Cherryville 4 II-1 Wilmington 2
Monday, July 25
Game 12: 3:00 I-1 Wayne County 8 II-1 Wilmington 6
Game 13: 7:00 IV-1 Cherryville 6 III-2 Rowan County 4
Tuesday, July 26
Game 14: 1:30 IV-1 Cherryville 9 I-1 Wayne County 1


2010

Champion: Kernersville Post 36

Tournament Host:  Randolph County Post 45
Saturday, July 24
Game 1: 9:30 IV-2 Rutherford County 10 I-1 Rocky Mount 8
Game 2: 12:30 I-2 Cary 2 IV-1 Cherryville 1
Game 3: 4:30 II-2 Whiteville 11 III-1 Kernersville 0
Game 4: 7:30 III-2 Randolph County 5 II-1 Wilmington 1
Sunday, July 25
Game 5: 9:30 III-1 Kernersville 13 I-1 Rocky Mount 3
Game 6: 12:30 IV-1 Cherryville 4 II-1 Wilmington 3
Game 7: 4:30 II-2 Whiteville 17 IV-2 Rutherford County 8
Game 8: 7:30 III-2 Randolph County 2 I-2 Cary 1
Monday, July 26
Game 9: 12:30 IV-1 Cherryville 10 IV-2 Rutherford County 2
Game 10: 4:30 III-1 Kernersville 10 I-2 Cary 5
Game 11: 7:30 II-2 Whiteville 4 III-2 Randolph County 1
Tuesday, July 27
Game 12: 3:00 III-1 Kernersville 15 III-2 Randolph County 5
Game 13: 7:00 IV-1 Cherryville 12 II-2 Whiteville 3
Wednesday, July 28
Game 14: 3:00 III-1 Kernersville 10 IV-1 Cherryville 2
Game 15: 7:00 III-1 Kernersville 16 II-2 Whiteville 2


2009

Champion: Rowan County Post 342

Tournament Host:  Pitt County Post 39
Saturday, July 25
Game 1: 9:30 II-1 Wilmington 11 IV-2 Shelby 7
Game 2: 12:30 III-1 Rowan County 15 II-2 Duplin-Sampson 5
Game 3: 4:30 III-2 Mooresville 5 I-1 Rocky Mount 4
Game 4: 7:30 IV-1 Cherryville 14 I-2 Pitt County 7
Sunday, July 26
Game 5: 3:00 IV-2 Shelby 3 I-1 Rocky Mount 2  (Rose HS)
Game 6: 7:00 II-2 Duplin-Sampson 13 I-2 Pitt County 2      (Rose HS)
Game 7: 3:00 III-2 Mooresville 15 II-1 Wilmington 9
Game 8: 7:00 III-1 Rowan County 6 IV-1 Cherryville 2
Monday, July 27
Game 9: 12:30 II-1 Wilmington 18 II-2 Duplin-Sampson 10
Game 10: 4:30 IV-2 Shelby 10 IV-1 Cherryville 3
Game 11: 7:30 III-1 Rowan County 5 III-2 Mooresville 2
Tuesday, July 28
Game 12: 3:00 IV-2 Shelby 10 III-2 Mooresville 5
Game 13: 7:00 III-1 Rowan County 8 II-1 Wilmington 7
Wednesday, July 29
Game 14: 1:00 IV-2 Shelby 7 III-1 Rowan County 3
Game 15: 5:00 III-1 Rowan County 5 IV-2 Shelby 3


2008

Champion: Randolph County Post 45

Tournament Host:  Gastonia Post 23
Tuesday, August 5
Game 1: 9:30 III-1 Randolph County 7 I-2 Clayton 3
Game 2: 12:30 III-2 Rowan County 9 I-1 Wayne County 1
Game 3: 4:30 IV-1 Cherryville 12 II-2 Wilmington 1
Game 4: 7:30 II-1 Hope Mills 7 IV-2 Gastonia 2
Wednesday, August 6
Game 5: 9:30 I-2 Clayton 6 II-2 Wilmington 5
Game 6: 12:30 IV-2 Gastonia 9 I-1 Wayne County 8
Game 7: 4:30 III-1 Randolph County 12 IV-1 Cherryville 2
Game 8: 7:30 III-2 Rowan County 7 II-1 Hope Mills 4
Thursday, August 7
Game 9: 12:30 IV-1 Cherryville 12 IV-2 Gastonia 1
Game 10: 4:30 I-2 Clayton 11 II-1 Hope Mills 8
Game 11: 7:30 III-1 Randolph County 7 III-2 Rowan County 1
Friday, August 8
Game 12: 3:00 IV-1 Cherryville 6 III-2 Rowan County 3
Game 13: 7:00 III-1 Randolph County 13 I-2 Clayton 2
Saturday, August 9
Game 14: 1:00 IV-1 Cherryville 10 III-1 Randolph County 5
Game 15:  III-1 Randolph County 7 IV-1 Cherryville 4


2007

Champion: Cherryville Post 100

Tournament Host:  Garner Post 232
Tuesday, August 5
Game 1: 9:30 III-2 Rowan County 9 II-1 Morehead City 2
Game 2: 12:30 IV-2 Caldwell County 11 I-1 Wayne County 0
Game 3: 4:30 IV-1 Cherryville 9 I-2 Durham 7
Game 4: 7:30 I-3 Garner 6 III-1 Randolph County 3
Wednesday, August 6
Game 5: 9:30 I-2 Durham 5 II-1 Morehead City 3
Game 6: 12:30 I-1 Wayne County 9 III-1 Randolph County 4
Game 7: 6:00 IV-1 Cherryville 8 III-2 Rowan County 7
Game 8: 9:00 IV-2 Caldwell County 8 I-3 Garner 4
Thursday, August 7
Game 9: 12:30 I-1 Wayne County 19 III-2 Rowan County 1
Game 10: 4:30 I-2 Durham 16 I-3 Garner 5
Game 11: 7:30 IV-1 Cherryville 13 IV-2 Caldwell County 4
Friday, August 8
Game 12: 6:00 IV-2 Caldwell County 6 I-2 Durham 2
Game 13: 9:00 I-1 Wayne County 10 IV-1 Cherryville 5
Saturday, August 9
Game 14: 1:00 I-1 Wayne County 6 IV-2 Caldwell County 1
Game 15:  IV-2 Cherryville 6 I-1 Wayne County 1


2006

Champion: Morehead City Post 46

Tournament Host: High Point/Hi Toms Post 87
Friday, July 28
Game 1: 10:00 I-1 Garner 10 III-2 High Point 0
Game 2: 1:00 IV-1 Caldwell County 10 II-2 Fayetteville 4
Game 3: 4:00 III-1 Kannapolis 3 I-2 Pitt County 2  (12 innings)
Game 4: 7:00 IV-2 Pineville 4 II-1 Morehead City 3 (12 innings)
Saturday, July 29
Game 5: 10:00 III-2 High Point 6 II-2 Fayetteville 2
Game 6: 1:00 II-1 Morehead City 7 I-2 Pitt County 6
Game 7: 4:00 IV-1 Caldwell County 4 I-1 Garner 1
Game 8: 7:00 III-1 Kannapolis 9 IV-2 Pineville 3
Sunday, July 30
Game 9: 1:00 II-1 Morehead City 8 I-1 Garner 7 (12 innings)
Game 10: 4:00 IV-2 Pineville 9 III-2 High Point 8 (10 innings)
Game 11: 7:00 IV-1 Caldwell County 11 III-1 Kannapolis 10
Monday, July 31
Game 12: 4:00 II-1 Morehead City 5 IV-2 Pineville 3
Game 13: 7:00 II-1 Morehead City 14 III-1 Kannapolis 4
Tuesday, August 1
Game 14: 4:00 II-1 Morehead City 7 IV-1 Caldwell County 4
Game 15: 7:00 II-1 Morehead City 7 IV-1 Caldwell County 6


2005

Champion: Pitt County Post 39

Tournament Host:  Cherryville Post 100
Saturday, July 30 POSTPONED FROM 7/29 - RAIN
Game 1: 10:00 III-1 Lexington 2 II-2 Morehead City 1
Game 2: 1:00 IV-2 Shelby 8 II-1 Scotland County 2
Game 3: 4:00 III-2 E Randolph 9 IV-1 Caldwell County 2
Game 4: 7:00 I-1 Pitt County 7 IV-3 Cherryville 2
Sunday, July 31 AT SIMS LEGION PARK
Game 5: 10:00 II-2 Morehead City 9 II-1 Scotland County 0
Sunday, July 31 AT CHERRYVILLE H S
Game 6: 2:00 IV-3 Cherryville 11 IV-1 Caldwell County 8
Game 7: 5:00 III-1 Lexington 6 IV-2 Shelby 3 (5 inn - rain)
Monday, August 1 POSTPONED FROM 7/31 - RAIN
Game 8: 8:00am III-2 E Randolph 3 I-1 Pitt County 2
Monday, August 1
Game 9: 1:00 IV-3 Cherryville 10 IV-2 Shelby 9
Game 10: 4:00 I-1 Pitt County 8 II-2 Morehead City 6
Game 11: 7:00 III-1 Lexington 10 III-2 E Randolph 7
Tuesday, August 2
Game 12: 4:00 I-1 Pitt County 10 IV-3 Cherryville 7
Game 13: 7:00 I-1 Pitt County 10 III-2 E Randolph 0
Wednesday, August 3
Game 14: 4:00 I-1 Pitt County 2 III-1 Lexington 1
Game 15: 7:00 I-1 Pitt County 4 III-1 Lexington 2


2004

Champion: Garner Post 232

Tournament Host:  Shelby Post 82
Wednesday, August 4
Game 1: 10:00 III-2 Greensboro 11 II-1 Pleasure Island 3
Game 2: 1:00 III-1 Kannapolis 4 II-2 Laurinburg 2
Game 3: 5:00 I-2 Wayne County 5 IV-1 Caldwell County 4
Game 4: 8:00 I-1 Garner 10 IV-2 Shelby 3
Thursday, August 5
Game 5: 10:00 IV-1 Caldwell County 2 II-2 Laurinburg 0
Game 6: 1:00 IV-2 Shelby 5 II-1 Pleasure Island 4
Game 7: 5:00 I-1 Garner 10 III-2 Greensboro 4
Game 8: 8:00 III-1 Kannapolis 5 I-2 Wayne County 2
Friday, August 6
Game 9: 1:00 IV-1 Caldwell County 5 III-2 Greensboro 2
Game 10: 5:00 IV-2 Shelby 5 I-2 Wayne County 4
Game 11: 8:00 I-1 Garner 2 III-1 Kannapolis 0
Saturday, August 7
Game 12: 4:00 IV-1 Caldwell County 10 IV-2 Shelby 0
Game 13: 7:00 IV-1 Caldwell County 7 III-1 Kannapolis 4
Sunday, August 8
Game 14: 2:00 IV-1 Caldwell County 4 I-1 Garner 1
Game 15: 5:00 I-1 Garner 4 IV-1 Caldwell County 0


2003

Champion: Cherryville Post 100

Tournament Host:  Hope Mills Post 32 & Methodist College
Friday, August 1
Game 1: 10:00 III-1 Kannapolis 7 I-2 Snow Hill 2
Game 2: 1:00 I-1 North Raleigh 2 IV-2 Pineville 1
Game 3: 4:00 III-2 E Randolph 6 II-1 Whiteville 3
Game 4: 7:00 IV-1 Cherryville 10 II-2 Hope Mills 0
Saturday, August 2
Game 5: 10:00 IV-2 Pineville 6 II-1 Whiteville 7
Game 6: 1:00 II-2 Hope Mills 9 I-2 Snow Hill 8
Sunday, August 3 POSTPONED FROM 8/2 - RAIN
Game 7: 1 III-2 E Randolph 2 I-1 North Raleigh 1
Game 8: 1 (MC) IV-1 Cherryville 3 III-1 Kannapolis 0
Sunday, August 3
Game 9: 4 I-1 North Raleigh 4 II-2 Hope Mills 0
Game 10: 4 (MC) IV-2 Pineville 13 III-1 Kannapolis 8
Game 11: 7 IV-1 Cherryville 9 III-2 E Randolph 3
Monday, August 4
Game 12: 4 IV-2 Pineville 6 I-1 North Raleigh 5
Game 13: 7 IV-2 Pineville 12 III-2 E Randolph 7
Tuesday, August 5
Game 14: 3 (MC) IV-1 Cherryville 7 IV-2 Pineville 3


2002

Champion: Rowan County Post 342

Tournament Host:  Rowan County Post 342
Saturday, August 3
Game 1: 10:00 II-1 Pleasure Island 11 IV-2 Shelby 1
Game 2: 1:00 I-1 Wayne County 4 II-2 Whiteville 3
Game 3: 4:30 IV-1 Hickory 6 III-2 Burlington 5
Game 4: 7:00 III-1 Rowan County 9 I-2 North Raleigh 7
Sunday, August 4
Game 5: 10:00 III-2 Burlington 1 II-2 Whiteville 0
Game 6: 1:00 IV-2 Shelby 9 I-2 North Raleigh 4
Game 7: 4:30 III-1 Rowan County 8 II-1 Pleasure Island 7
Game 8: 7:00 I-1 Wayne County 11 IV-1 Hickory 1
Monday, August 5
Game 9: 1:00 II-1 Pleasure Island 12 III-2 Burlington 1
Game 10: 4:00 IV-1 Hickory 15 IV-2 Shelby 3
Game 11: 7:00 III-1 Rowan County 7 I-1 Wayne County 1
Tuesday, August 6
Game 12: 4:00 II-1 Pleasure Island 15 IV-1 Hickory 12
Game 13: 7:00 I-1 Wayne County 7 II-1 Pleasure Island 1
Wednesday, August 7
Game 14: 4:00 III-1 Rowan County 7 I-1 Wayne County 5


2001

Champion: Shelby Post 82

Tournament Host:  Garner Post 232
Thursday, August 2
Game 1: Asheboro 8 Scotland County 4
Game 2: Wilmington 5 Rowan County 2
Game 3: Shelby 7 Garner 2
Game 4: Snow Hill 12 Rutherford County 3
Friday, August 3
Game 5: Garner 11 Scotland County 7
Game 6: Rowan County 6 Rutherford County 5
Game 7: Shelby 12 Asheboro 1
Game 8: Wilmington 10 Snow Hill 1
Saturday, August 4
Game 9: Garner 11 Snow Hill 7
Game 10: Asheboro 14 Rowan County 13
Game 11: Shelby 10 Wilmington 5
Sunday, August 5
Game 12: Garner 9 Asheboro 4
Game 13: Garner 10 Wilmington 5
Monday, August 6
Game 14: Shelby 4 Garner 3


North Carolina American Legion Baseball had determined the
State Champion in a Best of Seven series between the
Eastern Champion (Areas 1 & 2) and the Western Champion (Areas 3 & 4).
.
In 2000, the format changed to a double-elimination tournament with two teams
from each area joining a tournament host for a nine team event.
That changed to an eight team tournament in 2001.

2000

Champion: Caldwell County Post 29 (31-9)

Tournament Host: Caldwell County Post 29
Part 1 ELIMINATIONS
Game 1: North Raleigh 3 Hickory 1
Game 2: Kannapolis 7 Wayne County 6
Game 3: Caldwell County 3 Wilmington 2
Game 4: Cherryville 16 Whiteville 9
Game 5: Rowan County 10 North Raleigh 8
Part 2
Game 6: Wayne County 12 Hickory 10 Hickory (22-22)
Game 7: Whiteville 5 North Raleigh 4 North Raleigh (17-10)
Game 8: Wilmington 12 Wayne County 2 Wayne County (33-6)
Part 3
Game 9: Caldwell County 9 Kannapolis 5
Game 10: Cherryville 8 Rowan County 6
Part 4
Game 11: Kannapolis 3 Whiteville 2 Whiteville (22-10)
Game 12: Rowan County 5 Wilmington 4 Wilmington (31-3)
Game 13: Caldwell County 8 Cherryville 4
Semi-Finals
Game 14: Rowan County 12 Kannapolis 6 Kannapolis (22-16)
Game 15: Rowan County 3 Cherryville 2 Cherryville (31-9)
Championship Game
Game 16: Caldwell County 7 Rowan County 3 Rowan County (28-11)